wtorek, 31 marca 2015

Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej, 2015 r.


Misterium M.P. 2015, impresje


Na Wielki Tydzień i Święta Wielkanocne proponuję, tradycyjnie, kilka zdjęć z Górki Klasztornej. Pierwsza w tym roku wizja lokalna sądu i męki Chrystusa w Górce Klasztornej miało miejsce 21 marca, już dwa tygodnie przed świętami.
Tym razem temat potraktowałem nieco inaczej, zdjęcia z aparatu cyfrowego stały się tylko materiałem wyjściowym. Cała fotografia cyfrowa to jedna wielka ściema i manipulacja bez reguł i smaku.  Jeśli więc w cyfrze wszystko wolno to niechaj będzie ona, chociaż próbą radosnej twórczości jak zeszłoroczny projekt Tomka Sikory Cztery pory roku (album i wystawa w Leica Gallery).
Prezentowane tutaj zdjęcia z tegorocznego Misterium, w miejscu pierwszego w Polsce objawienia Matki Bożej (1079 r.), są przetworzone cyfrowo i mają wyglądać jakby świadkowie pamiętnego wydarzenia w Jerozolimie w 33 r. n.e.mogli posługiwać się jakimiś urządzeniami do utrwalania obrazu. Wszystkie zdjęcia na tej stronie zarejestrowane zostały na kartach pamięci aparatów cyfrowych i przetworzone w Photoshopie z użyciem popularnych filtrów.
Więcej umieściłem na Picasie >>)

Gaj Górecki (21.03.2015 r.)


Gaj Górecki nazywany był niegdyś Gajem na Górce Łobżenickiej, jest ostatnim skrawkiem potężnej kiedyś puszczy krajeńskiej. Do dzisiaj przetrwało tutaj około 40 wyniosłych dębów szacowanych na 600 do 900 lat. Przed wiekami zamieszkiwały tu plemiona pogańskie, które przed przyjęciem chrześcijaństwa oddawały tu cześć swoim bogom. Warto przypomnieć, że na skraju południowej części gaju, znajduje się rekonstrukcja Kamiennego Kręgu. Do 1956 roku w kręgu rósł najpotężniejszy spośród góreckich dębów zwany Słowian. Nowożytna historia Gaju naznaczona jest cierpieniem i męką wielu ludzi o czym pisałem w postach z lat poprzednich i o czym należy pamiętać przechadzając się ścieżkami, między stacjami drogi krzyżowej.


 


..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy