środa, 27 kwietnia 2011

Kamienny krąg w Górce Klasztornej

2011
Kamienny krąg w Gaju Góreckim został zrekonstruowany niedawno. Nie udało nam się znaleźć żadnych naukowych źródeł dotyczących  kręgu. Wszystko co mamy w Internecie to informacje sprzeczne, pełne błędów i niekonsekwencji. Istnieje nawet hipoteza podważająca autentyczność kręgu. Faktem jest, że w jednym miejscu zgromadzonych jest wiele elementów wskazujących na kultową funkcję tego miejsca już  w czasach przedchrześcijańskich. Oprócz kręgu, jest w kościele w Górce tajemniczy granit*) z wyrytymi symbolami zrozumiałymi zarówno przez pogan jak i chrześcijan. Kamień przedstawia twarz bóstwa (Salwatora-Zbawiciela?) ma także wyrzeźbioną swastykę, słowiański znak słońca i światła i guzy symbolizujące 10 przykazań. Dzisiaj pełni on rolę kropielnicy, znajduje się w przedsionku góreckiego kościoła.

2007
Prawdopodobnie, kamienny krąg jest rekonstrukcją kręgu wykorzystywanego przez prasłowian. Mógł być  miejscem kultu największego bóstwa pogańskiego - Swarożyca, zwanego również Światowidem (był bogiem światła!). Jeśli jednak istniał naprawdę to kto i kiedy go zbudował? Czy rzeczywiście w góreckim kręgu, w czasach prasłowiańskich, składano bóstwu ofiary, zbierano się na narady i podejmowano ważne dla plemienia decyzje? A może działo się znacznie wcześniej? Słowianie nie budowali kamiennych kręgów. Jeśli wcześniej było tu miejsce mocy, to tylko przysposobili je na sferę własnego kultu.

2011
2011
O pierwotnym, kultowym przeznaczeniu tego miejsca, zaświadcza też stara nazwa (sięgająca czasów pogańskich). Gaj Górecki zwany też Gajem na Górce Łobżenickiej. Jest to ostatni skrawek potężnej niegdyś Puszczy Krajeńskiej. Dzisiaj Gaj tworzy kilkadziesiąt dębów w wieku szacowanym na 600 do 900 lat (inne źródła podają,  że dęby mają od 400 do 700 lat. To akurat da się sprawdzić). Do niedawna (w skali dębu) w centrum kręgu rósł wielki dąb zwany Sławian, który uległ zniszczeniu w 1956 roku. W Gaju  leży mnóstwo różnej wielkości kamieni, z których można by zbudować jeszcze nie jeden krąg.
Na dawnym miejscu mocy i kultu postawiono najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce. W 1079 r. objawiła się tu Matka Boska.  Miejsce do dzisiaj emanuje silną energią, a woda ze studni posiada niezwykle właściwości. "Od 1984 r. w Łobżenicy co roku urządzane jest Misterium Męki Pańskiej, którego akcja rozgrywa się na placu Objawienia - tam, gdzie ukazała się Matka Boska. W trakcie misterium aktorzy wraz z widzami przebywają Drogę Krzyżową przez Gaj Górecki. W rolę Jezusa wciela się zawsze ksiądz z tutejszego zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Najbardziej poruszające są realistyczne sceny biczowania i ukrzyżowania."  >>


              Uzupełnienie z 15 maja 2013 r. NOKIOGRAFIE z 1 maja 2013 r.Słynna kropielnica, pogański granit z Górki Klasztornej:

 

1 maja 2013


               
Inne artykuły o Górce: 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy