piątek, 20 marca 2015

Eclipse


2015:03:20 10:57:20. Zdjęcie cyfrowe  + filtr hand madeObelisk faraona Ramzesa II*)
Dziedziniec Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, luty 2015 r.
Skan odbitki 10x15 cm


Zdarzyło się dzisiaj, 20 marca 2015 r., na terenie całej Polski widoczne było prawie całkowite zaćmienie słońca. Gwiazda nie zgasła, nie pożarły jej złe moce, księżyc, potwory albo czarownice, po godzinie wszystko wróciło do normy**). Wielu nawet nie zauważyło wyjątkowej godziny. Po okolicy, żółtym samochodem z czerwonym logo, jeździł, kurier z paczkami, uwijał się jak mrówka, od adresu do adresu, nie pozwolił sobie na chwilę oddechu, choćby kątem oka na spojrzenie w niebo - na spektakl, który się tam odbywał. Owładnięty imperatywem doręczenia paczek darł się długo i upierdliwie do domofonów sąsiadów - PRZESYYYYŁKA! PRZESYŁKĘ PRZYWIOOOZŁEM! W końcu udawało mu się wywołać do furtki jeszcze trochę zaspanych, rozmemłanych emerytów, wręczyć paczkę, wziąć pokwitowanie i dalej do kolejnego szczęśliwca, jak w fabryce, sprawnie uwijał się przy jednoosobowej taśmie: domofon-pokwitowanie-paczka-domofon-pokwitowanie-paczka... jak Hermes ery konsumpcji. W dawnych, bardziej ludzkich czasach, jego praca wykonywana była by przez kilka osób, jeden by kierował samochodem, drugi zbierał pokwitowania i pilnował porządku w dokumentach a młody skakał na pakę i targał przesyłki.
W imię postępu, boga procedur i efektywności oddajemy swą wolność i własność. Niepokorny, od lat niepoprawny politycznie Lech Jęczmyk pisał niedawno, w zakończeniu swego felietonu, że Celem rządzących światem, jest żeby nikt nie miał własności, w której mógłby się zabarykadować (My home is my castle) i żeby co miesiąc musiał przekazać swojemu panu, bankowi, określoną część swojego zarobku. Jeżeli policzymy to, co oddajemy państwu w postaci różnych podatków i bankowi w postaci rat, to zostaje mu procentowo nie więcej niż chłopu pańszczyźnianemu. Do tego daliśmy się sprowadzić.***)


---
*)W kulturze ludowej zaćmienia uważane były za anomalie w funkcjonowaniu kosmosu, mówiono o nich ze strachem jako o bardzo niebezpiecznych zjawiskach. Słońce i księżyc jako ciała niebieskie należące do dwóch różnych światów ludzie odbierali jako przepowiednię nieszczęścia. W czasie zaćmienia świat pogrążał się w ciemnościach i chaosie a na ludzi spadały choroby i śmierć. Po zaćmieniu rośliny co prawda rosły dalej, ale nie dawały owoców, zwierzęta nie chciały się rozmnażać, a niemowlęta umierały.
Zaćmienia słońca zapowiadać miały śmierć wybitnych ludzi, władców. Według ewangelistów towarzyszyć miało śmierci Chrystusa. W 840 roku, wiadomość o zbliżającym się zjawisku sprawiła, że król Ludwik I Pobożny umarł ze strachu w czasie zaćmienia. Skutkiem tego była okrutna wojna między jego synami o imperium Karola Wielkiego, zakończona ostatecznie jego podziałem (traktat w Verdun).
**) Obelisk był staroegipskim symbolem solarnym.  Wszystko o obelisku Ramzesa II >>
***) Lech Jeczmyk. Powrót pańszczyzny. Wielkopolski Kurier Wnet. Nr 10, przedwiośnie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy