środa, 12 grudnia 2012

Parki i ogrody. Obrzycko. Motyw portugalski

      Zapis cyfrowy
Zimno doskwiera, przez najbliższe kilka tygodni trudno mi będzie zrobić jakiekolwiek odbitki w mocno wychłodzonej ciemni. W środku mroźnej zimy, przenieśmy się więc do słonecznego, sierpniowego Obrzycka.  Pałac w Zielonej Górze w pobliżu Obrzycka, obecnie dom pracy twórczej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, był rezydencją rodziny Raczyńskich.  Budowę pałacu, założenie parku krajobrazowego i ordynacji obrzyckiej zawdzięczamy Atanazemu Raczyńskiemu, młodszemu bratu znanego w Poznaniu Edwarda.*)
Park krajobrazowy, wokół pałacu jest bardzo dobrze utrzymany, znaleźć tutaj można bardzo stare drzewa, najokazalszy jest pomnikowy modrzew o obwodzie 370 cm. Nad jarami opadającymi ku rzece poprzerzucane są łukowate mostki. W parku zachowały się dwie oficyny z drugiej połowy XIX w., budynek bażantarni z ok. 1910 r. oraz żeliwna altana z końca XIX w. 


Atanazy Raczyński (1788-1874) dyplomata, historyk sztuki, kolekcjoner i mecenas, w 1810 r. zaczął gromadzić swą kolekcję dzieł sztuki, głównie malarstwa. Był protektorem i mecenasem wielu współczesnych artystów a dla swoich zbiorów, wybudował w Berlinie pałac z galerią. Dzisiaj kolekcję Atanazego Raczyńskiego podziwiać możemy w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Galeria składa się  z ponad  dwustu obrazów, rzeźb, akwarel i rysunków. Najcenniejsze tutaj dzieła malarstwa włoskiego, hiszpańskiego i niderlandzkiego z XV-XVII w. w pochodzą właśnie ze zbiorów  Raczyńskiego.W 1843 r. Atanazy Raczyński, do Obrzycka przywiózł z portugalskiego klasztoru Batahla, marmurowe obramowanie okna i wmurował je w południową ścianę ratusza. Jest to bogato ornamentowane, bezcenne dzieło sztuki portugalskiej z epoki Renesansu z 1527 r. 


*) Edward Raczyński, działacz polityczny i społeczny Wielkiego Księstwa Poznańskiego, człowiek wielu talentów i pasji. Jednym z jego przedsięwzięć była próba zbudowania szybowca z trzciny. Popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę z armaty na wyspie, nazwanej na jego cześć Wyspą Edwarda na Jeziorze Raczyńskim w Zaniemyślu. (Źródło Wikipedia)

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy