sobota, 6 sierpnia 2011

Giecz. Gniazdo.

„Korzenie są u nas” (3)

.Od połowy X wieku władcy Polan systematycznie likwidowali pogańskie warownie i istniejącą dotąd strukturę władzy plemiennej. W miejsce zniszczonych budowali nowe grody w Poznaniu, Gnieźnie, Grzybowie i na Ostrowie Lednickim. Piastowie inaczej potraktowali tylko Giecz. Gródek nie został przez nich zniszczony lecz rozbudowany i włączony w sieć głównych centrów władzy tworzącego się państwa polskiego. Giecz jest więc wyjatkowym miejscem w Wielkopolsce, gdzie zachowana jest ciągłość archeologiczna od czasów plemiennych. Wiele wskazuje na to, że właśnie tutaj znajdowała się siedziba rodowa Piastów. Archeolodzy uważają, że Giecz był prywatny ośrodkiem rezydencyjno-sakralnym Mieszka i Bolesława Chrobrego. O jego znaczeni zaświadczają odkryte w obrębie wałów doskonale zachowane fundamenty palatium z X w. W zamierzeniu miało ono być jeszcze potężniejsze niż to na Ostrowie Lednickim. Z nieznanych nam powodów prace budowlane zostały przerwane już na etapie fundamentów. Za to na początku XI w. powstał tutaj romański kościół św. Jana Chrzciciela. Na jego fundamentach stoi dzisiaj kościół drewniany. Pierwotna architektura kościoła (krypta, rozmieszczenie ołtarzy) wskazuje na jego duże znaczenie dla pierwszych Piastów. O tym zaświadczają również, olbrzymie ilości wykopanych tutaj zabytków, najciekawsze podziwiać można w otwartym niedawno (maj 2011) muzeum. W jednej z gablot mamy „pamiątki”  po Waregach (skandynawskich wikingach Russach), którzy zakładali faktorie handlowe na naszych ziemiach od VIII w.  a później stanowili trzon sił zbrojnych Mieszka I.Na szlaku zabytków romańskich (V)
W pobliżu „Grodziszczka”, w środku wsi Giecz, znajduje się ciekawy romański kościół (z XII w.) pod wezwaniem św. Mikołaja i N.M. Panny. W średniowieczu usytuowany był w centrum przylegającej do grodu osady „targowej”.  W latach 50 ubiegłego wieku rozebrano wszystkie powstałe przez stuleci dobudówki (wieża, kruchta) aby odzyskać jego styl romański.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy