Kurhany w Wietrzychowicach są najlepiej odrestaurowane i utrzymane. Znajdują się kilka kilometrów na wschód od Izbicy Kujawskiej.
Wietrzychowicką nekropolię tworzy 5 grobów o charakterystycznym kształcie. Najwyższe są one od czoła - do 3 metrów i po kilku metrach znacznie i wyraźnie się obniżają i zwężają w wąskie liczące 100 metrów "ogony". U wszystkich jest przerwa-obniżenie w środku ściany czołowej. Mogło tu być wejście do komory grobowej. Być może znajdowała się tam konstrukcja drewniana, która nie dotrwała do naszych czasów…
Tutejsze kurhany świadczą o tym jak wielkiego nakładu pracy i sprawnej organizacji wymagało zbudowanie potężnych nasypów ziemnych ale również o istnieniu silnej więzi plemiennej i zróżnicowaniu społecznym lub istnieniu władców plemiennych. Ludzie neolitu musieli być też niezłymi inżynierami, aby zbudować konstrukcje, które miały przetrwać tysiące lat.
Podobnie jak lepiej rozpoznani - mieszkańcy starożytnego Egiptu - kujawscy rolnicy i pasterze musieli głęboko wierzyć życie pozagrobowe. Wyposażenie zmarłego w drogę pośmiertną było jednak dużo skromniejsze niż w egipskich piramidach. Archeolodzy znaleźli w kurhanach jedynie naczynia i łyżki gliniane, zabytki z krzemienia, w tym groty do strzał, siekiery oraz topory bojowe. Cmentarzysko megalityczne w Wietrzychowicach badali W latach 1935 i 1966-1974 profesorowie: Konrad Jażdżewski i Stanisław Madajski.
Niewiele wiemy o kulturach megalitycznych, które istniały i rozwijały się na Kujawach i Pomorzu tysiące lat temu. Zabytków jest niewiele, do naszych czasów przetrwały tylko te najpotężniejsze, jak "kujawskie piramidy". O życiu codziennym, pracy, wierzeniach domniemywać możemy jedynie z niewielu skromnych artefaktów. Tamte zamierzchłe czasy są dzisiaj doskonałą pożywką dla autorów fantasy i twórców światów historii alternatywnej. W takich miejscach jak rezerwat w Wietrzychowicach trzeba by koniecznie, aby dotknąć pradziejów tej ziemi. 5000 lat zanim nim powstało państwo Polan inni ludzie - niekoniecznie nasi przodkowie - żyli i umierali tutaj, i wcale nie były to kultury prymitywne. (c.d.n.)
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz