środa, 24 sierpnia 2011

Kurhany kujawskie (cz. 2). WIETRZYCHOWICE

     Kurhany w Wietrzychowicach są najlepiej odrestaurowane i utrzymane. Znajdują się kilka kilometrów na wschód od Izbicy Kujawskiej.
Wietrzychowicką nekropolię tworzy 5 grobów o charakterystycznym kształcie. Najwyższe są one od czoła - do 3 metrów i po kilku metrach znacznie i wyraźnie się obniżają i zwężają w wąskie liczące 100 metrów "ogony". U wszystkich jest  przerwa-obniżenie w środku ściany czołowej. Mogło tu być wejście do komory grobowej.  Być może znajdowała się tam konstrukcja drewniana, która nie dotrwała do naszych czasów… 
Tutejsze kurhany świadczą o tym jak wielkiego nakładu pracy i sprawnej organizacji wymagało zbudowanie potężnych nasypów ziemnych ale również o  istnieniu silnej więzi plemiennej i zróżnicowaniu społecznym lub istnieniu władców plemiennych. Ludzie neolitu musieli być też niezłymi inżynierami, aby zbudować konstrukcje, które miały przetrwać tysiące lat.
Podobnie jak lepiej rozpoznani - mieszkańcy starożytnego Egiptu - kujawscy rolnicy i pasterze musieli głęboko wierzyć życie pozagrobowe. Wyposażenie zmarłego w drogę pośmiertną było jednak dużo skromniejsze niż w egipskich piramidach. Archeolodzy znaleźli w kurhanach jedynie naczynia i łyżki gliniane, zabytki z krzemienia, w tym groty do strzał, siekiery oraz topory bojowe.  Cmentarzysko megalityczne w Wietrzychowicach badali W latach 1935 i 1966-1974 profesorowie: Konrad Jażdżewski i Stanisław Madajski.

    Niewiele wiemy o kulturach megalitycznych, które istniały i rozwijały się na Kujawach i Pomorzu tysiące lat temu. Zabytków jest niewiele, do naszych czasów przetrwały tylko te najpotężniejsze, jak "kujawskie piramidy". O życiu codziennym, pracy, wierzeniach domniemywać możemy jedynie z niewielu skromnych artefaktów. Tamte zamierzchłe czasy są dzisiaj doskonałą pożywką dla autorów fantasy i twórców światów historii alternatywnej. W takich miejscach jak rezerwat w Wietrzychowicach trzeba by koniecznie, aby dotknąć pradziejów tej ziemi. 5000 lat zanim nim powstało państwo Polan inni ludzie - niekoniecznie nasi przodkowie - żyli i umierali tutaj, i wcale nie były to kultury prymitywne.  (c.d.n.)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy