wtorek, 28 września 2010

Margonin 2010





Ostatnio Margonin stał się słynny, kiedy to pod koniec wakacji, uruchomiono  wyciąg nart wodnych. Nawet w ogólnopolskiej TV pokazywana była relacja jak to burmistrz, na galowo, jako pierwszy przejechał się na nartach po jeziorze.
Nam bardziej kojarzy się z osobą Józefa Rufina Wybickiego - herbu Rogala, twórcy naszego hymnu narodowego. Pisarz przebywając u Skórzewskich, w Margońskiej Wsi, zakochał się w Kunegundzie Drwęskiej, pannie spokrewnionej z właścicielką dóbr. Afekt uwieńczony został ślubem, którego udzielił  proboszcz żniński Stanisław Rayski, w pałacowej kaplicy, w Margońskiej Wsi - 17 października 1773 r.
Zabytkowy neogotycki pałac, w ostatnich latach odrestaurowany, stoi w parku,  otoczony licznymi pomnikami przyrody (warto zwrócić uwagę na potężne, starożytne platany). Niestety przez 2 lata (od naszej poprzedniej wizyty) park został mocno zaniedbany. A szkoda bo jest znacznie starszy niż pałac, zakładany był  pod koniec XVII w.
Atrakcji miejscowości dodaje ponadto rozpościerająca się przy szosie z Margonina do Gołańczy (przez Margońską Wieś), licząca 1,5 km długości aleja lipowa sadzona jeszcze przez Skórzewskiego około 1765 r., z drzewami o obwodzie do 620 cm.


Niedaleko miasteczka, w pobliżu szosy z Wągrowca, w polu znajduje się jeden z bardziej znanych pomników przyrody - głaz narzutowy zwany Zaklętą Karczmą. Ma on 2,5 m wysokości i 13 m obwodu. Jedna z legend wiąże głaz z wyprawą św. Wojciecha.

W okolicach Margonina znajduje się największa w Europie farma wiatraków.
Na zdjęciu widać tylko część tej kontrowersyjnej inwestycji.

Ukoronowaniem naszej wrześniowej wycieczki był obiad w Restauracji Wrzos (to godny zabytek PeeReLowsko-GeeSowskich  klimatów). Poza tym jedzenie smaczne i tanie.

Kamienne kręgi 3. Leśno

Niedaleko Odr (niespełna 20 km), w LEŚNIE znajduje się kolejne miejsce mocy. Dotarliśmy tam polnymi drogami, prowadzeni przez niezwykle nam życzliwego Przewodnika, który chętnie podzielił się z nami swoją przebogatą wiedzą nie tylko na temat kamiennych kręgów.
W pobliżu wsi, w lesie, na południe od jeziora Leśno Dolne, archeolodzy odkryli 15 kurhanów opasanych 15 kręgami kamiennymi i ponad 50 grobów popielnicowych z pierwszych wieków naszej ery.
Zaraz za bramą cmentarzyska znajduje się największy kurhan o 26-metrowej średnicy, który jest równocześnie kręgiem kamiennym ze stelą o cechach antropomorficznych, ustawioną na jego szczycie. Wtajemniczeni uważają, ze jest to grobowiec pogańskiej księżniczki i kapłanki GERD. Taka teza zgodna jest z ustaleniami archeologów, ponieważ ustawienie  steli w centrum kręgu oznaczało miejsce grobu naczelnika plemienia lub czarownika. Potwierdzają to znaleziska odkryte wewnątrz kurhanu, niespotykane na Pomorzu: bogato dekorowany pas, rogi do picia-naczynia o charakterze obrzędowym, żelazny sztylet w pochwie, osełki, kamień do krzesania ognia i maleńka esowatej klamerki (rysunki tych znalezisk >>> .

Otaczanie kurhanów kamiennymi wieńcami mogło wyrażać silną więź duchową społeczności ze zmarłymi przodkami, którzy w ten sposób byli zawsze obecni w życiu wspólnoty.
Oprócz kurhanów i kręgów kamiennych znajdujemy tutaj rekonstrukcje grobów skrzynkowych. Po zakończonych badaniach archeolodzy pozostawili dwa groby skrzynkowe z wczesnej epoki żelaza (V-III w. p.n.e.). W niewielkich kamiennych komorach znajdują się gliniane popielnice twarzowe z prochami zmarłych. W sumie w Leśnie odkryto aż 57 grobów z czasów kultury wielbarskiej i pomorskiej

wtorek, 21 września 2010

Inspiracje. Minimalizm


Christian Kerez. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt 2007-2010.

Dawno nie pisałem o współczesnej architekturze. W nowym, XXI wieku, warszawskie budynki publiczne budują lub zamierzają budować architekci ze światowej pierwszej ligi Norman Foster, Frank Gehry a nawet Zaha Hadid. W 2007 roku rozstrzygnięty został konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który ma stać się jednym z symboli stolicy. Zwyciężył projekt, uznanego już, szwajcarskiego architekta Christiana Kereza (1962). Jego minimalistyczny projekt internauci ochrzcili wtedy Carrefourem. Przez 3 lata pomysł nieustannie ewoluował w głowie Kereza, a w połowie bieżącego roku architekt przedstawił jego ostateczną wersję. Wizja artysty jednych zachwyciła, innych wręcz oburzyła. Z zewnątrz mamy jedynie dwa prostopadłościany zestawione na rzucie litery L. Bryła jest surowa, wręcz ascetyczna. podobnie jest w środku. Sama architektura pozbawiona zbędnych gadżetów, świetnie wpisuje się w nurt szwajcarskiego minimalizmu, choć zdaniem krytyków wcale nie jest awangardowa. Ciekawe jaki będzie efekt końcowy. Minimalistyczne podejście w sztuce najbardziej lubię i cenię. Dotyczy to również fotografii. Takie projekty zwykle wygrywają konkursy.

Christian Kerez. Kaplica alpejska, Oberrealta, 1993

Christian Kerez. Muzeum Sztuki, Vaduz, 2000

Christian Kerez. Haus Allgaier. Zurich 
Zdjęcia z oficjalnej strony artysty strony http://www.kerez.ch/

Aneks 1. Okazuje się, że projekt Kereza "powędruje do szuflady" a umowa z architektem zostanie rozwiązana. Nie po raz pierwszy okazuje się, że piękne zamierzenia, rozbijają się o urzędnicze bariery. Urzędnicy, ze stołecznego ratusza, znaleźli miejsce dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w salonie meblowym Emilia. Nie ma co rozdzierać szat bowiem, jak w telewizji (Polsat, Wydarzenia) powiedzieli, do takich muzeów chodzą tylko dziwacy (!) Zapowiadało się pięknie i światowo a będzie jak zwykle, prowincjonalnie i byle jak. (16-19.01.2012 r.)

wtorek, 14 września 2010

Kamienne kręgi. Odry

Kamienne kręgi w Odrach to jedno z najsłynniejszych Miejsc Mocy w Polsce. Znajdujemy tutaj 30 kurhanów i 10 Kamiennych Kręgów. Największy ma średnice 33 m, najmniejszy 15 m. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Te kamienne budowle - zbudowane zapewne w czasach neolitu, lecz nie wiadomo przez kogo  - przyciągają swoją tajemniczością. Z ich energetycznym oddziaływaniem związanych jest wiele legend oraz mitów. Osoby wrażliwe na energie subtelne twierdzą, że Kamienne Kręgi w Odrach mają własną duszę, a ich emanacje potrafią przeniknąć ludzki organizm.



Potocznie pomorskie kręgi przypisuje się  Gotom, ich znaczenie jest podobne jak znanych ze Skandynawii tingów - miejsc plemiennych narad i obrzędów religijnych ale równie dobrze ich powstanie można wiązać z działalnością obcych. 
Od 1958 r. teren kregów stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach.
Odry. 22.08.2010 r.                          © Lech Szymanowski
Mapka ze strony Nasze Kaszuby.pl

czwartek, 2 września 2010

Na starej fotografii. Generał Józef Haller




Podczas wizyty w gnieźnieńskiej katedrze natknęliśmy się na skromną wystawkę poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi (1873-1960). Uderzyło nas, jak bardzo, dzisiaj - właśnie- aktualne są myśli wypowiedziane na początku XX wieku przez jednego z twórców Niepodległej. Człowieka czystych rąk i serca.
"Wojsko polskie nie może być zależnym ani od żadnej frakcji politycznej, ani od żadnej klasy lub stanu [...], ani nie może podlegać żadnym obcym mocarstwom, [...] może tylko służyć sprawie całego Narodu polskiego. (1917. Słowa skierowane do Rady Regencyjnej)" , a 20 lat później: "Polak w zdobytym własnym trudem i krwią niepodległym państwie musi się czuć dobrze i być pełnym obywatelem obciążonym nie tylko samymi świadczeniami i obowiązkami, ale również i wyposażonym pełnią praw obywatelskich. (1935. Do moich żołnierzy i przyjaciół)
I jeszcze nawiązanie do krzyża. Pod koniec września 1914 r. Haller został dowódcą II Brygady Legionów, która w sile 9 tysięcy ludzi otrzymała zadanie przekroczenia Karpat i oczyszczenia z wojsk rosyjskich doliny rzeki Bystrzycy. Aby się tam mogła przedostać, musiała zbudować drogę o długości 6 km przez przełęcz Rogodze. Zadanie to legioniści wykonali w ciągu czterech dni i nocy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia  zbudowali krzyż, a legionista Adam Szania wyrył  na nim bagnetem czterowiersz:
Młodzieży Polska, patrz na ten krzyż,
Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż,
Przechodząc góry, doliny i zwały
Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały
Spotkanie z przewodniczącym Komitetu Narodowego Polskiego - Romanem Dmowskim i oficerami francuskimi.

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy