wtorek, 14 września 2010

Kamienne kręgi. Odry

Kamienne kręgi w Odrach to jedno z najsłynniejszych Miejsc Mocy w Polsce. Znajdujemy tutaj 30 kurhanów i 10 Kamiennych Kręgów. Największy ma średnice 33 m, najmniejszy 15 m. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów. Te kamienne budowle - zbudowane zapewne w czasach neolitu, lecz nie wiadomo przez kogo  - przyciągają swoją tajemniczością. Z ich energetycznym oddziaływaniem związanych jest wiele legend oraz mitów. Osoby wrażliwe na energie subtelne twierdzą, że Kamienne Kręgi w Odrach mają własną duszę, a ich emanacje potrafią przeniknąć ludzki organizm.Potocznie pomorskie kręgi przypisuje się  Gotom, ich znaczenie jest podobne jak znanych ze Skandynawii tingów - miejsc plemiennych narad i obrzędów religijnych ale równie dobrze ich powstanie można wiązać z działalnością obcych. 
Od 1958 r. teren kregów stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów (zwykle obserwowanych wyłącznie na terenach wysokogórskich), które odkryto na 300 głazach.
Odry. 22.08.2010 r.                          © Lech Szymanowski
Mapka ze strony Nasze Kaszuby.pl

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy