wtorek, 21 września 2010

Inspiracje. Minimalizm


Christian Kerez. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Projekt 2007-2010.

Dawno nie pisałem o współczesnej architekturze. W nowym, XXI wieku, warszawskie budynki publiczne budują lub zamierzają budować architekci ze światowej pierwszej ligi Norman Foster, Frank Gehry a nawet Zaha Hadid. W 2007 roku rozstrzygnięty został konkurs na budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, który ma stać się jednym z symboli stolicy. Zwyciężył projekt, uznanego już, szwajcarskiego architekta Christiana Kereza (1962). Jego minimalistyczny projekt internauci ochrzcili wtedy Carrefourem. Przez 3 lata pomysł nieustannie ewoluował w głowie Kereza, a w połowie bieżącego roku architekt przedstawił jego ostateczną wersję. Wizja artysty jednych zachwyciła, innych wręcz oburzyła. Z zewnątrz mamy jedynie dwa prostopadłościany zestawione na rzucie litery L. Bryła jest surowa, wręcz ascetyczna. podobnie jest w środku. Sama architektura pozbawiona zbędnych gadżetów, świetnie wpisuje się w nurt szwajcarskiego minimalizmu, choć zdaniem krytyków wcale nie jest awangardowa. Ciekawe jaki będzie efekt końcowy. Minimalistyczne podejście w sztuce najbardziej lubię i cenię. Dotyczy to również fotografii. Takie projekty zwykle wygrywają konkursy.

Christian Kerez. Kaplica alpejska, Oberrealta, 1993

Christian Kerez. Muzeum Sztuki, Vaduz, 2000

Christian Kerez. Haus Allgaier. Zurich 
Zdjęcia z oficjalnej strony artysty strony http://www.kerez.ch/

Aneks 1. Okazuje się, że projekt Kereza "powędruje do szuflady" a umowa z architektem zostanie rozwiązana. Nie po raz pierwszy okazuje się, że piękne zamierzenia, rozbijają się o urzędnicze bariery. Urzędnicy, ze stołecznego ratusza, znaleźli miejsce dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w salonie meblowym Emilia. Nie ma co rozdzierać szat bowiem, jak w telewizji (Polsat, Wydarzenia) powiedzieli, do takich muzeów chodzą tylko dziwacy (!) Zapowiadało się pięknie i światowo a będzie jak zwykle, prowincjonalnie i byle jak. (16-19.01.2012 r.)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy