Niedaleko Odr (niespełna 20 km), w LEŚNIE znajduje się kolejne miejsce mocy. Dotarliśmy tam polnymi drogami, prowadzeni przez niezwykle nam życzliwego Przewodnika, który chętnie podzielił się z nami swoją przebogatą wiedzą nie tylko na temat kamiennych kręgów.
W pobliżu wsi, w lesie, na południe od jeziora Leśno Dolne, archeolodzy odkryli 15 kurhanów opasanych 15 kręgami kamiennymi i ponad 50 grobów popielnicowych z pierwszych wieków naszej ery.
Zaraz za bramą cmentarzyska znajduje się największy kurhan o 26-metrowej średnicy, który jest równocześnie kręgiem kamiennym ze stelą o cechach antropomorficznych, ustawioną na jego szczycie. Wtajemniczeni uważają, ze jest to grobowiec pogańskiej księżniczki i kapłanki GERD. Taka teza zgodna jest z ustaleniami archeologów, ponieważ ustawienie steli w centrum kręgu oznaczało miejsce grobu naczelnika plemienia lub czarownika. Potwierdzają to znaleziska odkryte wewnątrz kurhanu, niespotykane na Pomorzu: bogato dekorowany pas, rogi do picia-naczynia o charakterze obrzędowym, żelazny sztylet w pochwie, osełki, kamień do krzesania ognia i maleńka esowatej klamerki (rysunki tych znalezisk >>> .
Otaczanie kurhanów kamiennymi wieńcami mogło wyrażać silną więź duchową społeczności ze zmarłymi przodkami, którzy w ten sposób byli zawsze obecni w życiu wspólnoty.
Oprócz kurhanów i kręgów kamiennych znajdujemy tutaj rekonstrukcje grobów skrzynkowych. Po zakończonych badaniach archeolodzy pozostawili dwa groby skrzynkowe z wczesnej epoki żelaza (V-III w. p.n.e.). W niewielkich kamiennych komorach znajdują się gliniane popielnice twarzowe z prochami zmarłych. W sumie w Leśnie odkryto aż 57 grobów z czasów kultury wielbarskiej i pomorskiej
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz