sobota, 31 sierpnia 2013

Na Lubomierz nie ma mocnych

SC, 31.08.2013 r. Lwówek Książęcy dotarł do Wielkopolski.

I jak tu nie wierzyć w znaki? Dzisiaj, kilka dni po zamieszczeniu poprzedniego posta wchodzę do ostatniego - chyba - małego sklepu spożywczego w SC (Wielkopolska), któremu udaje się nieźle prosperować mimo sąsiedztwa kilku marketów. Cóż widzę na środku sklepu, kilka skrzynek piwa z Dolnego Śląska: Lwówek Książęcy a oprócz tego Ciechan Mocny i Lwówek Malinowy. Czyżby zadziałała sprawcza rola fotografii? Nie podejrzewam ale zbieg okoliczności jest zastanawiający. Niepasteryzowany Lwówek Książęcy okazał się wyśmienity w smaku, w tych butelkach zaklęty jest smak piwa z wiejskiego sklepu GS-u z lat 70. albo dożynkowego piwa z beczki


Lubomierz, 2004. W tle figury Kargula i Pawlaka przed wejściem do Muzeum.
Skan  wglądówki 13x18 cm.

Z Lwówka Śląskiego w kilkanaście minut przenieśliśmy się do Lubomierza. Kiedy Kazimierz Kutz kręcił tutaj Krzyż Walecznych, nowelę Wdowa to Zbyszek Cybulski właśnie do Lwówka codziennie jeździł motocyklem aby telefonować bo w 1958 r. z Lubomierza  nie dało się nigdzie dodzwonić.
Uroda Lubomierza w latach 60. Ii 70. przyciągała wielu polskich i radzieckich filmowców. Tutaj realizowane było 8 filmów, z których najsłynniejsze to trylogia Sami swoi-Nie ma mocnych-Kochaj albo rzuć. W radzieckim Daleko na zachodzie Lubomierz udawał francuskie miasteczko.  Filmowcy po raz pierwszy pojawili się latem 1958, realizując wspomniany Krzyż Walecznych. W 1986 Piotr Łazarkiewicz nakręcił tu Kocham Kino, a w 1990 Teresa Kotlarczyk słynny Zakład. Ostatnią nakręconą tutaj produkcją był niezbyt udany serial TV Tajemnica twierdzy szyfrów.


Lubomierz 2004. Figura Jana Nepomucena w centrum miasteczka.
Skan  wglądówki 13x18 cm.

Lubomierz 2004. W tle kolumna morowa i Ratusz. Skan  wglądówki 13x18 cm.

Lubomierz 2004. Plac kościelny. Skan  wglądówki 13x18 cm.

Lubomierz to jedno z ładniejszych miasteczek na Dolnym Śląsku. Układ przestrzenny zachował się niezmieniony od średniowiecza. Większość obiektów to zabytki. Nie będę ich opisywał bo każdy bez trudu znajdzie ich opis. W necie jest nawet wirtualna przechadzka po miasteczku. Mimo dużego zainteresowania filmowców władze nie zadbały należycie o zabytki, co spowodowało w końcu wyburzeno część słynnych podcieni i kamienic, które doskonale się prezentują np. we wspomnianym Krzyżu Walecznych. 


Lubomierz 2004. Przed Muzeum  przy ulicy Wacława Kowalskiego 1.
Skan  wglądówki 13x18 cm.

W ramach promocji odbywa się tutaj Festiwal polskich filmów komediowych a w najładniejszej XVI-wiecznej kamienicy Domu Płócienników mieści się Muzeum Kargula i Pawlaka. W jednej z sal wiszą plakaty, które kiedyś zapowiadały trylogię Sylwestra Chęcińskiego, stoją eksponaty, które brały udział w nagraniu filmu: płot dzielący domy Kargulów i Pawlaków, obraz Św. Antoniego rozpoczynający scenę targu, granaty a nawet sierp tatowy, kosa i karabin z którego zamek ciągle wylata. Można również nabyć pamiątki takie jak ziemia z Krużewnik i granaty do świątecznego ubrania.


Lubomierz, 2004. Skan  wglądówki 13x18 cm.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy