wtorek, 21 maja 2013

Schron typ 621. Nokiografie, Koło 2013

Na  konińskim forum dowiedziałem się,  że w Kole i okolicach jest ponad 20 bunkrów. Było ich więcej, jednak po II wojnie światowej zostały one albo zniszczone, albo wysadzone podczas budowy miejskich osiedli. Wszystkie bunkry w Kole to budowle poniemieckie. Wyróżniają się wśród nich tobruki (tzw. Ringstand 58) oraz schrony bierne dla 6 żołnierzy (tzw. Unterstand typ 668).
Wyjątkowy w skali całego kraju jest schron przy ul. Chrobrego to Unterstand typ 621 - podwójny, dla 12 żołnierzy z dobudowanym Tobrukiem (małym schronem do prowadzenia ognia okrężnego). Stoi w środku osiedla Kolejowa, koło sklepu między blokami. Znalazłem informacje, że w zeszłym roku za ok. 10.000 zł schron został oczyszczony i udostępniony do zwiedzania.
Miasto wydało zwięzły folder o Kolskich bunkrach*). W przewodniku są dokładne szkice przedstawiające wygląd kolskich bunkrów. Dla tych, którzy posiadają nawigację GPS, podane są nawet dokładne współrzędne. Bezpłatne egzemplarze książki są podobno do nabycia w kolskim magistracie. 
 ___________________


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy