wtorek, 24 stycznia 2012

Inspiracje. Cyrk


Lion Tamer, Old Picture of the Day

Cyrk Staniewskich
Nie sposób uwolnić mi się od tematu cyrkowego. Gdzie bym nie zajrzał, prędzej czy później trafiam na cyrkowców, linoskoczków, tabory, smutnych klaunów i piękne woltyżerki, tresowanie foki, a nawet szympansicę Mimi paląca cygaro...

Szympansica Mimi z Cyrku Staniewskich spożywa posiłek
w krakowskiej kawiarni.Widoczna m.in. współwłaściciel-
ka cyrku Lala Staniewska. Zbiory NAC
Szympansica Mimi z Cyrku Staniewskich. Ze zbiorów NAC

Akrobaci z Cyrku Staniewskich. Zbiory NAC
Akrobaci z Cyrku Staniewskich.

Klauni z Cyrku Staniewskich.

W styczniu na na „Old Picture of the Day” temat pojawił się kilkakrotnie. Z kolei w rosnących z dnia na dzień zbiorach NAC (Narodowego Archiwum Cyfrowego)  natknałem się na  duży zestaw dokumentujący przedwojenny Cyrk Staniewskich (lub Saniewskich). Trudno się zorientować czy to jeden czy dwa cyrki.
Chodzi, chyba jednak, o Cyrk braci Staniewskich. Wspomina Adam Bielawski: „Cyrk Staniewskich to był budynek na Ordynackiej, cyrk murowany, to słynna budowla. Nawet Jarema Stępowski śpiewa o cyrku Staniewskich. To była piękna budowla, która została w 1939 roku zbombardowana tak doszczętnie, że tylko gruzy zostały. To było na Ordynackiej tuż przy schodach naprzeciwko Okólnika, troszkę dalej. Tam się odbywały nie tylko pokazy cyrkowe, ale walki zapaśnicze, na przykład Grochowienko Szczeker. Tam były zakłady, cała Warszawa na to waliła, to było szalenie popularne. To dobrze pamiętam. Na przykład arenę napełniali wodą, tak było zrobione, że tam mogli wodę nalać, łódki pływały. Zabawy rożne pamiętam.” (Archiwum historii mówionej) na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

  

   No i w końcu wywołałem nieopisany film z lata, za nic nie pamiętając, co mogłem na nim uwiecznić. Okazało się, że w sierpniu, fotografując zwierzęta cyrku Europa naświetliłem 19 klatek filmu Fomapan 200, wśród nich było to zdjęcie. (To i tak więcej niż udało się uratować z 4 filmów, które Capa naświetlił w trakcie akcji D-Day w 1944 r.)

Cyrk Europa w Suicide City. Sierpień 2011

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy