wtorek, 3 stycznia 2012

Młot na czarownice z Kotunowa


Analogowo. Rgielsko, próba dokumentacji 2002-2011Kroniki podają, że ostatnia czarownica spalona została w Suicide City w 1741 roku. Stosy płonęły tutaj najdłużej w Europie. Ustawiano je, przez kilka wieków, na górce koło wsi Rgielsko. Współcześnie w S.C  inscenizowane jest widowisko polowanie na czarownice z Kotunowa i ich spalenia na stosie. Kotunowo to  wspomniane wzgórze w Rgielsku, gdzie Słowianie oddawali cześć swoim Bogom, a księża urządzili miejsce kaźni.


2004

2002

Jak pisał Piotr Paliński, wieś Rgielsko była odwieczną własnością cystersów z S.C. W zbiorach Archiwum Państwowego w Poznaniu znajduje się dokument z 1153 roku, którym komes Zbilut Pałuka (z Panigrodza) nadaje miejscowość Rgielsko (tam zapisane Ergylzko) braciom zakonnym. Kopię dokumentu oglądać można w MPPP w Gnieźnie.
Paliński, w latach 30 XX w, nie potrafi wytłumaczyć pochodzenia nazwy wsi, chociaż zdawał sobie sprawę, że zachowała się w oryginalnym brzmieniu od czasów prasłowiańskich. Intuicja go nie myliła,  bo nazwa wsi i jeziora wywodzi wywodzi się od  słowiańskiego boga Rgieła, którego kult był tutaj niezwykle silny. Imię tego boga, pochodzi z kolei, od starosłowiańskiego słowa reż (żyto., ruskie - roż). Rgieł był bogiem opiekujący się zbożem, łanami, polami, zapewne i całą uprawą ziemi oraz płodami rolnymi. (Źródła: Aleksander Brückner. Mitologia słowiańska i polska, str.  247 oraz Aleksander Giejsztor. Mitologia Słowian, str. 186-190).
Jak twierdzą niektórzy badacze, Rgielsko stało się centrum mocy Rgieła i dało swoją nazwę wszelkim wiedźmom i czarownikom,  którzy tam mieli swoje włości.


2003
2002

Magowie, nazywani „rgielskimi”, odpowiedzialni byli  za błaganie Boga o dobry urodzaj. Z czasem doszli do wielkich majętności. Kres ich świetności nastąpił w czasach inkwizycji i polowań na czarownice. Podejrzenie o czary najczęściej było pretekstem do przejmowania przez kościół majątków i całych ziem. Jak funkcjonował cały system, jak działała ta samonapędzająca się machina przemocy, dokładnie odtwarza film Otakara Vávry „Młot na czarownice” (Kladivo na čarodějnice) z 1969 r.  Co ciekawe, procesy i egzekucje na czarownicach znacznie większy zasięg miały w krajach protestanckich a nie jak się powszechnie sądzi w domenie kościoła katolickiego.Wracając na Pałuki, tutejsi duchowni  bardzo dbali aby wszelki ślad po rodzimych, pradawnych wierzeniach zaginął, taki los spotkał też boga Rgieła o czym świadczy brak informacji u takiego znawcy regionu jakim był Piotr Paliński.
Całkiem niedawno, poznański dziennikarz, pisarz Piotr Bojarski dotarł do źródeł które dowodzą, że sprawą procesów czarownic w S.C. interesował się nawet sam Heinrich Himmler. Szefa SS i gestapo, „był zafascynowany kulturą starogermańską, stworzył więc specjalną elitarną jednostkę: H-Sonderkommando, której zadaniem było odnalezienie i zbadanie wszystkich przekazów na temat procesów o czary. Dowodem ich działalności jest tajemniczy zbiór dokumentów, przechowywanych w poznańskim Archiwum Państwowym. Są to tzw. kartoteki procesów o czary, które do poznańskiego Archiwum trafiły bezpośrednio z rezydencji” Himmlera w Sławie Śląskiej k. Wolsztyna. W tych zbiorach znajdują się dokumenty z procesów o czary, które odbywały się nad czarownicami z S.C. Więcej informacji na ten temat znaleźć można u Piotra Bojarskiego >>.


2004
2003
2011

Na koniec warto poświęcić kilka słów, pięknie położonemu, Jezioru Rgielskiemu. Jest to jedno z ulubionych przez mieszkańców S.C  miejsc weekendowego wypoczynku. Akwen cenią wędkarze, bowiem złowić w nim można ciekawe okazy leszcza, płoci, krąpia, karasia czy nawet karpia. Z ryb drapieżnych często łowiony jest tutaj szczupak i okoń a zdarza się, że i sandacz.
Rgielsko i jego najbliższa okolica, to miejsce bardzo przyjazne fotografowi. Jeździmy tam (rowerami) i spacerujemy od wielu lat i rzadko się zdarza abyśmy wrócili stamtąd bez choćby kilku naświetlonych klatek. Na stosunkowo niewielkim obszarze jest ciekawa wiejska architektura przemysłowa, dwór, ładne jezioro, aleja wierzbowa, historyczne wzgórze, kawałek lasu itd., itp.


2003

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy