czwartek, 2 czerwca 2011

Koniec wieńczy dzieło

Zaproszenie na wernisaż

MOC KAMIENI

 
Udało się mi się wreszcie doprowadzić przedsięwzięcie do końca. Efekt będzie można zobaczyć już 19.06.2011. Projekt z założenia był a fotograficzny, niekomercyjny, może niepotrzebny, ale MUSIAŁEM to zrobić.
Moc Kamieni to fotografie kamiennych kręgów na Pomorzu (Grzybnica, Odry, Węsiory, Leśno) z lat 2005-2011. Są to tradycyjne zdjęcia wykonane, w archaicznym dzisiaj, procesie żelatynowo-srebrowym na papierze barytowym. Na wystawie będzie ok. 25 prac w formacie 30x40 cm. Jeśli zdążę zmontować to wystawie towarzyszyć będzie krótki film z kręgów. Jeśli nie to dołączę do następnej prezentacji...
Wernisaż wystawy odbedzie się 19.06.2011, godz. 19:30 w Galerii  Miejskiego Domu Kultury, ul. Kościuszki 55. Wystawa towarzyszyć będzie festiwalowi AURA, Wągrowiec 2011 r.
Czynna będzie od 19 do 28 czerwca 2011 r.
Zapraszam serdecznie - Autor.

Poniżej tekst o kamiennych kręgach, który znajdzie się w folderze. Tekst jest kompilacją informacji znalezionych na stronach www. poświęconych kamiennym kręgom, w książkach Leszka Mateli i z własnego doświadczenia.


__ Kamienne kręgi albo kromlechy to obiekty składające się z kilkunastu kamiennych stel ustawionych na obwodzie koła, czasem również z kamieniami w środku okręgu... Do najbardziej znanych należy Stonehenge w Anglii. Na polskim Pomorzu takich miejsc jest wiele i są one charakterystycznymi i tajemniczymi świadkami prahistorii tego regionu.. Dopiero od kilku lat kręgi wykorzystywane są jako elementy promocji niezbyt bogatych Kaszub. Ostatnim przykładem jest okazały krąg ustawiony na nowym rondzie w Czersku. Choć kręgi zwykle znajdują się w środku lasów, nietrudno do nich trafić, bo trasy są dobrze oznakowane.

W baśniach kaszubskich, kręgi są pozostałością po zamieszkujących niegdyś tutaj stolemach, którzy w tych miejscach sprawowali narady i sądy, a podjęte decyzje upamiętniali ustawionymi kamieniami. Archeolodzy stwierdzili, że owe kamienie postawili na swoich cmentarzyskach Goci - germański lud przybyły ze Skandynawii, którzy pozostawili tu materialne ślady określane jako kultura wielbarska. Ale wiek radiestezyjny kręgów szacowany jest od 2 tys. do 8 tys. lat p.n.e., tj. na czas budowy piramid w Egipcie i wcześniej... Kiedy w I-III w. n.e na Kaszuby przybyli Goci, zastali tu miejsca otoczone szczególną czcią, przez żyjące tu wcześniej ludy, i wyznaczone właśnie przez ustawione tam kręgi z kamieni. Uznali te święte miejsca za doskonałe na cmentarzyska dla swoich zmarłych.
Pomorskim kromlechom przypisuje się znaczenie analogiczne jak znanym ze Skandynawii tingom - miejscem plemiennych narad i obrzędów religijnych. Goci na Pomorzu zwoływali tu wiece  i grzebali zmarłych w przez około 150 lat, a więc w ciągu życia prawie pięciu pokoleń,  od schyłku I do końca II wieku. W III - IV w.  powędrowali nad Morze Czarne, a następnie uciekając przed Hunami przybyli w obręb Cesarstwa Rzymskiego, osiedlając się na płw. Apenińskim (Ostrogoci) i Iberyskim (Wizygoci). Kto więc i w jakim celu postawił tutaj kamienne kręgi?
Dla wielbicieli wiedzy tajemnej kromlechy są dawnymi obserwatoriami astronomicznymi i skupiskami energii. Częste jest przypisywanie powstania kręgów starożytnym astronautom Według tych teorii wszystkie megality są ze sobą połączone w zaawansowany system maszyn. Podobne kręgi odkryto m.in. w Afryce, w Europie (Skandynawia) oraz na Antarktydzie.
W sąsiedztwie kręgów często układano nagrobne bruki kamienne i kurhany, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. „Kult zmarłych przodków stwarzał atmosferę miru wiecowego i skłaniał do pokojowego rozstrzygnięcia sporów i ogłaszania wyroków. Osoby wrażliwe na energie subtelne twierdzą, że wnętrze kręgów emanuje wspaniałą energią uzdrawiającą dla człowieka i zwiększającą energię życiową. Z ich energetycznym oddziaływaniem związanych jest wiele legend oraz mitów. Podobno Kamienne Kręgi mają własną duszę, a ich emanacje potrafią przeniknąć ludzki organizm. Inny niż wszystkie jest  kromlech w Leśnie, niespełna 20 km od Odr. Największy tutejszy kurhan o 26-metrowej średnicy,  jest równocześnie kręgiem kamiennym ze stelą o cechach antropomorficznych, ustawioną na jego szczycie. Otaczanie kurhanów kamiennymi wieńcami mogło wyrażać silną więź duchową społeczności ze zmarłymi przodkami, którzy w ten sposób byli zawsze obecni w życiu wspólnoty.Niezwykle cenną i unikatową wartością rezerwatów „Kręgi Kamienne" są niezwykle rzadko spotykane mchy i porosty. Jedne z nich mają postać szarych, żółtawych lub brązowych listkowatych rozet pokrywających niemal całkowicie górną powierzchnię wielu głazów. Inne to ciemne, szarawe lub żółtawe skupienia „skorupek” i „proszków". W samych Odrach stwierdzono ok. 85 gatunków, głównie naskalnych, z czego połowa jest typowa dla gór. Owe porosty, rosną niezwykle wolno - jeden milimetr na rok. Niektóre okazy, sądząc po ich wielkości, mogą mieć kilka albo wręcz kilkaset tysięcy lat. Są więc jedynymi „świadkami zamierzchłych czasów i kto wie, czy nie jedynymi, przed którymi kamienie nie mają żadnych tajemnic”.   

*kilka reprodukcji fotografii >>

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy