środa, 2 marca 2011

Pocztówka z Podlesia

Pałac w Podlesiu Kościelnym. 2010 r.
Podlesie Kościelne to bardzo ładna wieś w gminie Mieścisko. Znajdziemy tu dwa cenne zabytki – drewniany kościół pod wezwaniem św. Anny i otoczony parkiem pałac z końca XIX wieku. Wieś sprawia wrażenie wyjątkowo zadbanej. Pięknie tu pachnie latem, kiedy kwitną krzewy żarnowca, posadzone wzdłuż drogi.
Podlesie Kościelne ma długą i bogatą historię. Najstarsze wykopaliska archeologiczne, pochodzą z młodszej epoki brązu. Na terenie wsi znaleziono kilka grobów skrzynkowych z glinianymi popielnicami z młodszej epoki brązu i. Z kolei najstarsze źródła pisane z 1367 r. Wieś należała wtedy do Jana Pięty z rodu Nowinów ze Skoków. Niezawodny  kronikarz tej ziemi Piotr Paliński pisał, że kościół "został w XVII stuleciu przez lutrów sprofanowany, którzy go do swych nabożeństw używali. Jan Rydzyński, podstoli poznański, miejscowy dziedzic wystawił w 1712 roku nowy drewniany kościół."
Przed II wojną światową w Podlesiu działała polska szkoła powszechna, Ochotnicza Straż Pożarna, Kółko Rolnicze i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej.
Na początku wojny, 8 września 1939 r. żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali w parku ośmiu Polaków, mieszkańców Rogoźna. Miejsce niemieckiej zbrodni upamiętnia pamiątkowy obelisk.

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy