czwartek, 2 września 2010

Na starej fotografii. Generał Józef Haller
Podczas wizyty w gnieźnieńskiej katedrze natknęliśmy się na skromną wystawkę poświęconą generałowi Józefowi Hallerowi (1873-1960). Uderzyło nas, jak bardzo, dzisiaj - właśnie- aktualne są myśli wypowiedziane na początku XX wieku przez jednego z twórców Niepodległej. Człowieka czystych rąk i serca.
"Wojsko polskie nie może być zależnym ani od żadnej frakcji politycznej, ani od żadnej klasy lub stanu [...], ani nie może podlegać żadnym obcym mocarstwom, [...] może tylko służyć sprawie całego Narodu polskiego. (1917. Słowa skierowane do Rady Regencyjnej)" , a 20 lat później: "Polak w zdobytym własnym trudem i krwią niepodległym państwie musi się czuć dobrze i być pełnym obywatelem obciążonym nie tylko samymi świadczeniami i obowiązkami, ale również i wyposażonym pełnią praw obywatelskich. (1935. Do moich żołnierzy i przyjaciół)
I jeszcze nawiązanie do krzyża. Pod koniec września 1914 r. Haller został dowódcą II Brygady Legionów, która w sile 9 tysięcy ludzi otrzymała zadanie przekroczenia Karpat i oczyszczenia z wojsk rosyjskich doliny rzeki Bystrzycy. Aby się tam mogła przedostać, musiała zbudować drogę o długości 6 km przez przełęcz Rogodze. Zadanie to legioniści wykonali w ciągu czterech dni i nocy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia  zbudowali krzyż, a legionista Adam Szania wyrył  na nim bagnetem czterowiersz:
Młodzieży Polska, patrz na ten krzyż,
Legiony Polskie dźwignęły go wzwyż,
Przechodząc góry, doliny i zwały
Dla Ciebie Polsko i dla Twej chwały
Spotkanie z przewodniczącym Komitetu Narodowego Polskiego - Romanem Dmowskim i oficerami francuskimi.

wtorek, 31 sierpnia 2010

Odpust w Niemczynie

NIEMCZYN. 15 sierpnia 2010 r.

Jak co roku, do Sanktuarium Królowej Rodzin w Niemczynie, przybyły rzesze wiernych, by uczestniczyć w tradycyjnych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Na zakończenie odpustowych uroczystości poświęcone zostały wianki, bukiety z polnych ziół, kłosów zbóż, kwiatów i owoców.

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy