czwartek, 5 sierpnia 2010

Powroty. Pakość


Nad Pakością unosi się duch 97 poległych konfederatów barskich, o których tak pięknie śpiewa Jacek Kowalski*. Krwawa bitwa z kozakami miała miejsce w 1769 r. nad przepływająca tutaj Notecią. Wszyscy konfederaci spoczęli we wspólnej mogile.
W Pakości nie można się nie zatrzymać  jadąc ze Żnina do Inowrocławia. My zwykle wybieramy Pakość jako cel podróży.  Jerozolima Pakoska - jedyna całkowicie zachowana kalwaria poświęcona kultowi Męki Pańskiej na Kujawach oraz w Wielkopolsce - zaczęła powstawać od 1628 roku z inicjatywy tutejszego proboszcza księdza Wojciecha Kęsickiego. Właścicielami miasta byli Michał, Paweł oraz Zygmunt Działyńscy. Przekazali nieodpłatnie na rzecz parafii teren pod przyszłą kalwarię oraz byli jej fundatorami. Drogę kalwarii pomagał wytyczyć Christian Andrichomius, zakonnik przybyły z Delf, który spróbował odtworzyć na miejscu krajobraz wzgórz jerozolimskich. Droga kalwarii ma 4 km długości. Pierwotnie  poszczególne punkty zostały oznaczone drewnianymi krzyżami. Po 1643 roku powstało łącznie 25 barokowych kaplic, które zostały odwzorowane na kaplicach z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualnie miasto korzystając ze środków unijnych zaczęło renowację kaplic.

 


Pakość. 2009-2010 r.

* Jacek Kowalski. Dziewięćdziesięciu siedmiu konfederatów w Pakości. Pieśń dziadowska oraz bagienny taniec tychże.

wtorek, 3 sierpnia 2010

Lekcja patriotyzmu. Mogilno.
Na szlaku zabytków romańskich (II)
Położone na granicy Kujaw i Wielkopolski MOGILNO należy do najstarszych osad w Polsce (XII w.). Najwcześniejsze informacje wiążą się z osadzeniem zakonu benedyktynów z Tyńca przez Kazimierza Odnowiciela. Sam klasztor i kościół wybudował już jego następca Bolesław Śmiały. Prawa miejskie nadał Mogilnu sam Władysław Jagiełło w 1398 r. Do 1773 r. miasto było własnością klasztoru. Od 1774 roku znalazło się w granicach zaboru pruskiego. Postacią, która szczególnie wyróżniła się w walce przeciwko germanizacji tych ziem był Ksiądz Prałat Piotr Wawrzyniak  proboszcz mogileński (1898 - 1910) - działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych) - po śmierci pochowany na miejscowym cmentarzu. Mieszkańcy Mogilna brali udział w powstaniach styczniowym i wielkopolskim. Po długich latach niewoli l stycznia 1919 roku miasto odzyskało niepodległość. Chwalebne karty historii zapisali mieszkańcy Mogilna broniąc go przed wkraczającymi oddziałami hitlerowców we wrześniu 1939 roku.
Mogilno znalazło się na naszym szlaku budowli romańskich, który penetrujemy konsekwentnie od jakiegoś czasu.

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy