poniedziałek, 19 października 2015

Biskupin 2015. Percival
Tym razem, widoki na osadę łużycka i trasę ze Żnina, fotografowane ze środka jeziora.
Powyżej i dalej, zeskanowane odbitki żelatynowo-srebrowe 13x18 cm.

W zeszłym roku, w Biskupinie udostępniona została w osada neolityczna z dwiema długimi chatami. Zwiedzający na własne oczy mogą zobaczyć, jak żyli pierwsi rolnicy zamieszkujący Ziemię Pałucką przed sześcioma tysiącami lat.
Jedna z odtworzonych długich chat pokazuje dość warunki, w jakich żyli dawni rolnicy, a wnętrze drugiej z nich urządzono na potrzeby ekspozycji muzealnych. Do wioski przejść trzeba kładką nad linią kolejki wąskotorowej, która łączy teren rezerwatu z nowo powstałymi obiektami. W okolicy chat postały poletka doświadczalne, na których rosną rośliny uprawiane przed wiekami. W zagrodzie żyje para kilkuletnich, 800 kilogramowych wołów rasy czerwonej polskiej, które są głównymi bohaterami rekonstrukcji orki pradziejowej, jednego z punktów programu Festynu Archeologicznego w Biskupinie Pod koniec neolitu prymitywną, kopieniaczą uprawę ziemi zastąpiła orka sprzężajna*). Potrzebne było do tego radło a do jego ciągnięcia woły lub inne silne zwierzęta. Zastosowanie znacznie efektowniejszego od motyki, radła rylcowego w pługu zaprzężonym w dwa woły ułatwiało zaoranie gruntów, które pozyskiwano dla upraw metodą żarową. Dzięki  takiej mechanizacji gleba została wykorzystana efektywniej a plony wzrosły znacząco, pojawiły się nadwyżki żywności i koło historii przyśpieszyło.

Apis i Popis ze swoim opiekunem p. W. Kawczyńskim.


Od lat podczas biskupińskich festynów archeologicznych pracownik Muzeum Archeologicznego, Wojciech Kawczynski, odtwarza scenę użytkowania radła rylcowego zaprzężonego w parę wołów Apisa i Popisa. W neolicie uprawą roli zajmowały się kobiety i zapewne one wynalazły radło aby ułatwić sobie pracę. Woły wykorzystywane do orania potrafiły pochłonąć dziennie nawet 100 kilo zielonej paszy, w samym Biskupinie wykorzystywano je więc i do innych celów ciągnięcia wozów (koło  znane  było  osadnikom biskupinskim z VII wieku p.n.e.). Ściągały z lasów pnie drzew na budowę osady i jej potężnych umocnień.**)


Percival

Ozdobą biskupińskich festynów są koncerty, w 2015 (wrzesień) trafiliśmy na koncert Percivala, na dużej scenie osady łużyckiej. Jak zdołaliśmy się szybko zorientować, publiczność koncertu nie była przypadkowa, gdy zbliżała się godzina koncertu, fani grupy licznie zaczęli ściągać pod scenę. Percival Schuttenbach to czołowy zespół polskiego folk-metalu, który w sposób niezwykle bardzo żywiołowy łączy słowiańską kulturę z mocnymi brzmieniami. Na zrekonstruowanych instrumentach Percival grają z mocą metalowej kapeli. Usłyszeliśmy pieśni z różnych stron słowiańszczyzny, melodie Ukrainy i Bałkanów a nawet Wikingów.

 

Oficjalny serwis zespołu www.percival.pl


P E R C I V A L

(koncert bez prądu, fragment)wioska piastowska w Biskupinie 13.09.2014 r. Zabytki neolitu. Gniezno-Biskupin 2014-2015 | GALERIA PICASA
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (2014)
Festyn Archeologiczny w Biskupinie (2014)
Osada neolityczna w Biskupinie (2014)
--------
*) Na ziemiach polskich, w niektórych regionach, np. górskich, gdzie stosowanie maszyn jest utrudnione lub wręcz niemożliwe, orka sprzężajna jest stosowana do dnia dzisiejszego, do ciągnięcia pługa wykorzystuje się konie.

**) Źródło GAZETA BISKUPIŃSKA:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy