poniedziałek, 2 listopada 2015

Aktualności autopromocja. Zaproszenia i relacja


ZAPROSZENIE 1.  "Moja Wielkopolska - analog (aneks)"


Powoli i nieuchronnie zbliża się termin niecodziennego przedsięwzięcia jakim jest wystawa "Moja Wielkopolska - analog (aneks)". Idea podobna jest do popularnej kilka lat temu 'Galerii Bezdomnej' organizowanej w kilku miastach przez Tomka Sikorę. Pomysł naszej wystawy zrodził się wśród osób skupionych w CIEMNICY i KF ŚWIETLICA. Impreza odbędzie się w ramach 9. edycji Biennale Fotografii. Czuję się zaszczycony, że również do mnie zwrócili się organizatorzy. Aktualnie trwają prace wolontariuszy aby opuszczonym i zdewastowanym wnętrzom nadać przyjazny wygląd. Wśród autorów znalazły się osoby o różnym doświadczeniu, można by powiedzieć klasycy i debiutanci m.in.: Nikodem Biegowski, Heinz Ebert, Marlena Grewling, Witold Jagiełłowicz, Przemysław Loba, Władysław Nielipiński, Jędrzej Paszak, Sławomir Skrobała, Waldemar Śliwczyński, Jerzy Wierzbicki... Zapowiada się ciekawie.


Wernisaż zbliża się wielkimi krokami. W czwartek 19 listopada czeka na przebywających w Poznaniu wiele wydarzeń, należy przygotować się do przemieszczania. Ciemnica >>> 

Wszystko o przygotowaniach i samej wystawie i jej autorach znaleźć można na stronie Ciemnicy >>> oraz 9. Biennale Fotografii >> w Poznaniu.

Wernisaż odbędzie się 19 listopada o godz. 20.00 w dawnej księgarni w samym centrum Poznania, przy ul. Gwarnej 13 (naprzeciw Okrąglaka). 


Lwów 2018


Na wystawie Moja Wielkopolska - analog (aneks) pokażę kilka zdjęć z Lwowa i Drohobycza wykonanych w kwietniu 2008 r. między pomarańczową rewolucją a Majdanem, z czasu kiedy Ukraińcy zdążyli już rozczarować się pomarańczową rewolucją ale nie dojrzeli jeszcze do kolejnego buntu. Niezadowolenie z sytuacji było wyczuwalne ale dominowało powszechne zniechęcenie, marazm i stagnacja. Pokazanie tego stan zawieszenia, podobnego do tego które miało miejsce w latach 80 w Polsce, było moim celem. Po pierwszym ustawieniu zdjęć życzliwa mi osoba, zwróciła uwagę, że niektóre kadry emanują klimatem prozy Bruno Schulza(!?) Zestaw prezentowany na wystawie Moja Wielkopolska - analog składać się będzie z plus-minus 12 powiększeń 20x30 cm i 30x40 cm, wykonanych w różnym czasie, w procesie żelatynowo-srebrowym na papierach barytowych i polietylenowych. Większość prac nie była wcześniej pokazywana publicznie.


Lwów, 2008


ZAPROSZENIE 2.  ETNOGRAFOWIE w TERENIE

Drugie wydarzenie, to wystawa którą przygotowujemy w Galerii MDK - '100 fotografii w setną rocznicę urodzin prof. Józefa Burszty'.
WERNISAŻ: 6 listopada 2015 r., Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu >>

WYSTAWA "ETNOGRAFOWIE W TERENIE" jest prezentacją wybranych fotografii pochodzących z archiwum etnograficznego UAM w Poznaniu, wykonywanych podczas badań terenowych przez Józefa Bursztę oraz jego współpracowników.
Zdjęcia powstające od późnych lat 50. XX wieku ujawniają fascynacje kulturą ludową, folklorem, życiem codziennym oraz ludowymi formami zamieszkiwania. W zbiorach prof. Burszty znajduje się wiele zdjęć wykonanych na terenie powiatu Wągrowieckiego i Pałuk.
Pierwsza prezentacja wystawy miała miejsce w Starym Browarze w Poznaniu 3 listopada 2014, poprzednia miała miejsce w Zbąszyniu.
Wystawie towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem osób związanych z realizacją projektu. Dyskusja będzie dotyczyła wystawy dokumentu fotograficznego „Etnografowie w terenie”, fotografii etnograficznej i dokumentalnej w ogóle, idei archiwów społecznych, sensu gromadzenia i udostępniania archiwalnych materiałów audiowizualnych w internecie, zwłaszcza w kontekście społeczności lokalnych oraz przedsięwzięć je animujących. Dyskusję moderował będzie Jarema Drozdowicz, adiunkt na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu, antropolog i fotograf.

Kuratorka: Izabela Kowalczyk
Oficjalna strona wystawy: http://stofotografii.weebly.com/

Organizatorzy: Fundacja Laboratorium Inicjatyw Międzykulturowych KEJ oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.
-----


Zdarzyło się wczoraj: SC, 6 listopada 2015


Kwartet Pałucki: Zbigniew Zaranek i Grzegorz Tomaszewski


Panel dyskusyjny "Etnografowie w terenie": Agata Stanisz, 
Wojciech Janiak, Jarema Drozdowicz (moderator), Michał Sita

 Więcej zdjęć >>


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy