poniedziałek, 2 czerwca 2014

Terra Pisdrensis - impresje z kresów 


Królewskie miasto Pyzdry, leży w zachodnich rubieżach Wielopolski, miasteczko pięknie położone jest na warciańskiej skarpie, do dziś zachowało swój średniowieczny układ. Miejsce musiało być ważne gospodarczo i strategicznie, gdyż Rosjanie wymogli na Prusakach aby znalazło się Królestwie Polskim. Wszystko co znajdowało się na lewym brzegu Warty było Pruskie za wyjątkiem Pyzdr właśnie. Na dziedzińcu Klasztoru-Muzeum znajduje się nawet rosyjski słup graniczny. Granica zaborów długo była granicą cywilizacji, do dzisiaj wśród starych poznańczyków żywe jest przekonanie, że Azja zaczynała się wcale nie za Uralem ale za Słupcą-Strzałkowem-Koninem. Wychowany na poznańskich Jerzycach, dziekan wydziału reżyserii łódzkiej filmówki, profesor Filip Bajon w swojej autobiografii Cień po dniu przytacza i potwierdza tą mocno dzisiaj dyskusyjną opinię. Coś musi być jednak na rzeczy bo różnice mentalne między współczesnymi mieszkańcami dawnych zaborów wydają się jaskrawe. Wielkopolanie do dzisiaj podkreślają swoją odrębność, w powszechnej opinii - niegospodarności, przedkładaniu zabawy ponad pracę, szerokiemu gestowi ludności zamieszkałej na zachód od Buga często przeciwstawiają swoją pracowitość i zapobiegliwość. Z kolei w innych dzielnicach Poznaniak jest synonimem skąpca porównywalnego tylko ze Szkotem... i Krakusem. Poznańczycy przy wielu okazjach przypominają, że nie tyle patriotyzm ale zmysł organizacyjny pomógł im wygrać jedyne w historii Polski zwycięskie powstanie niepodległościowe a granica celna między Wielkopolską a Polską zniesiona została dopiero w lipcu 1919 r.
Królewskie Pyzdry na starych mapach, to tytuł wystawy wystawa przygotowanej przez Muzeum w Pyzdrach, towarzyszyła jej interesująca sesja naukowa (17.05.2014 r.)"Klasztor pofranciszkański pod wezwaniem Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela jest jednym z trzech zachowanych z okresu średniowiecza zabytków architektury franciszkańskiej w Wielkopolsce. Była to jedna z pięciu fundacji klasztornych księcia Bolesława Pobożnego i jego małżonki bł. Jolanty. (...) Powstanie pyzdrskiego konwentu datuje się na r. 1277. W krużgankach klasztornych w łukach podsklepiennych znajduje się zespół 18 malowideł wykonanych przez Adama Swacha, przedstawiających sceny życia św. Franciszka z Asyżu"...więcej >>W krużgankach zgromadzono jest wiele zabytków o różnej wartości, tworzących niezwykły zbiór starożytności polskich z różnych epok.


Przy okazji moja kolekcja wzbogaciła się o aż 4 dorodne rośliny. Badania terenowe w Pyzdrach potwierdziły (nieśmiało dotąd formułowaną tezę), że agawy w Europie Środkowej najczęściej występują parami.
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy