środa, 2 października 2013

Studium natury. Formy i Atlantyda


Żyjący epokę wcześniej przed Linneuszem - Olof Rudbeck zwany Starszym (1630-1702) był pionierem nowożytnej botaniki, założył Ogród Botaniczny w Uppsali (istniejący do dzisiaj Ogród Linneusza). Był humanistą, lekarzem, profesorem Uniwersytetu w Uppsali. W wieku zaledwie 22 lat, jako jeden z pierwszych badaczy opisał układ limfatyczny człowieka (1652). Zasłynął interesującymi poglądami na temat roli Szwedów w historii Europy. Swoje koncepcje ogłosił w dziele pt. Atland eller Manheim (Atlantyda ojczyzną ludzi), w którym zaświadczał, że pradawne królestwo Gotów było kolebką cywilizacji europejskiej, opisaną przez Platona Atlantydą,. Twierdził, że kultury antyczne - grecka i rzymska - wywodzą się w od pierwszych Szwedów.


Olof Rudbeck wyjaśniający swoją teorię. Miedzioryt  Padta Brugge.Olof Rudbeck jako wielki erudyta, znawca starożytnej literatury, kojarząc fakty i dodając wnioski z własnych badań archeologicznych uwierzył, że legendarna Atlantyda istniała rzeczywiście. Dowodami w teorii miały być stare nordyckie mity i niektóre obiekty - megalityczne ruiny - zachowane w Skandynawii. Szwedzi mieli być potomkami nielicznych, ocalałych z katastrofy, mieszkańców Atlantydy. Oni postawili fundamenty dla rozwoju kultury i cywilizacji europejskiej a język szwedzki, jako naturalny dla Europy, jest prajęzykiem wszystkich ludów kontynentu. Osiągnięcia Wikingów (IX-XII w.) w konstruowaniu łodzi i podróżach dalekomorskich opierały się na wiedzy Atlantów.
Książka Rudbecka odegrała dużą rolę w ukształtowaniu szwedzkiej tożsamości narodowej. Pomimo ekstremizmu poglądów, w dziele Rudbecka można znaleźć wiele cennych uwag na temat mitologi oraz szczegółowy opis artefaktów.
Pod koniec XVIII wieku francuski astronom Jean Bailly (1736-1793), bardziej znany z badań komety Halleya, podjął próbę obalenia teorii Rudbecka uważając, że wcale nie Szwecja a Spitsbergen - wyspa na północnym Atlantyku jest wszystkim, co pozostało z Atlantydy. Na koniec jeden  z ostatnich zielników, których nie opisałem w momencie zbiorów a uwieczniłem dla ich formy. W kolejce czekają już kolejne obiekty, dobrze już opisane, muszę tylko znaleźć czas na ciemnię...


Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy