poniedziałek, 3 stycznia 2011

Co było to było. Fotografie Loli Kantor

"Zdjęcie nie musi być duże." (Eryk Zjeżdżałka)

Są  tematy, które muszą się odleżeć a ja muszę do nich dojrzeć. Ten tekst nosiłem w sobie przeszło 2 i pół roku.
W kwietniu 2008, wraz z moimi ukraińskimi przyjaciółmi, odwiedziłem, lwowskie Muzeum Narodowe. Prezentowana tam była wystawa  wystawa fotografii Loli Kantor. Ta mało u nas znana, artystka-dokumentalistka z Teksasu, świadomie nawiązuje do przeszłości swojej rodziny i swego narodu skazanego kiedyś na zagładę. Zdjęcia były poruszające, niosły w sobie potężny ładunek emocji. W swoim projekcie, który zresztą cały czas realizuje, Loli Kantor stara się pokazać ostatnich Żydów ocalałych z holokaustu w Europie Wschodniej. Ich istnienie w świadomości zbiorowej oraz ofensywę żydowskiej kultury i tożsamości w tej części Europy.
Wystawa Loli Kantor W Muzeum Narodowym we Lwowie. 2008 r.
Boryslav, Ukraine 2005 [ gelatin silver print]

Zinger, Uszgorod, Ukraine 2005 [ gelatin silver print ]
Jest córką Żydów ocalonych z ZAGŁADY, więc jej zdjęcia noszą głębokie piętno osobistego zaangażowania w temat, jak również niezwykłą wrażliwość wobec żydowskiej spuścizny. Swoje projekty Loli Kantor realizuje często przy użyciu  platynotypii*. Używanie starej techniki, abstrahując od piękna wizualnego odbitek, podkreśla jeszcze fakt dokumentowania świata, który na naszych oczach odchodzi. Wystawa w ubiegłym (2010) roku, prezentowana była w Wielkiej synagodze w Drohobyczu, o której wspomniałem w poprzednim artykule.
2010. Wystawa Loli Kantor w Wielkiej synagodze w Drohobyczu
Terezin series 2, Czech Republic 2005 [ palladium print ]
Loli Kantor urodziła się w Paryżu a wychowywała w Tel Awiwie, Izrael i Buffalo, New York. Główny teren jej zainteresowań dokumentalnych to kultura i społeczeństwo. Prace Loli Kantor były wystawiane nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Miała wystawy w Chinach, Ukrainie, Polsce i Czechach. Jest zdobywczynią Award of Excellence za jej indywidualna wystawę, prezentowaną w 2009 podczas Lishui International Festiwal Fotografii w Lishui (Chiny). Jej praca znajdują się w zbiorach Muzeum Fotografii Lishui w Chinach, Muzach we Lwowie i Drohobyczu na Ukrainie, Center for Fine Art Photography w Kolorado, City Center Biblioteka w Fort Worth w Teksasie i wielu zbiorach prywatnych na świecie. 
________
* PLATYNOTYPIA (platinum palladium printing – więcej >>)Ta metoda obróbki fotograficznej popularna była w latach 1877 – 1920. Do wywoływania używano związków platyny, a papier przykładano do negatywu. Chociaż uzyskane w ten sposób wysokiej jakości odbitki miały dużą trwałość, to wysoka cena platyny sprawiała, że była to metoda droga. Charakterystyczną cecha odbitek jest niezwykle głęboka czerń, nieosiągalna w zwykłym procesie srebrowym. Ciekawe prace w tej technice tworzy również Elizabeth Siegfriet.
..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy