środa, 12 stycznia 2011

Ulice i parki


Ulica Stryjska i Park Stryjski  (Lwów, kwiecień 2008)

Ulica Stryjska to jedna z najdłuższych ulic Lwowa i jedna z głównych arterii komunikacyjnych miasta. Biegła Przedmieściem Halickim i najpierw była zwykłą drogą prowadzącą do Stryja.
Na miejscu dwóch pierwszych kwartałów ulicy był stary Cmentarz Stryjski, gdzie chowano biedotę. W latach 1930-1933 ulicą Stryjską częściowo biegła trasa wyścigów samochodowych „Grand Prix de Leopol", jedna z najbardziej skomplikowanych w Polsce. Po kilku wypadkach śmiertelnych została w 1933 r. została zamknięta.
Idąc w stronę centrum dojdziemy do Parku Stryjskiego (pol. Park im. Jana Kilińskiego we Lwowie, ukr. Стри́йський парк у Львові) – jeden z największych parków Lwowa. Położony jest na górzystych stokach kilku wąwozów, obsadzonych malowniczymi grupami drzew i krzewów różnych gatunków. Na jego terenie zbudowano sztuczną ruinę zamku, staw, restaurację.  W lecie park ten jest ulubionym miejscem spacerów Lwowian, w zimie niegdyś uprawiano tam saneczkarstwo i narciarstwo.
Pierwotnie był to duży obszar porosły lasem, który w 1356 r. król Kazimierz III Wielki podarował miastu. Park założył inspektor ogrodów miejskich inżynier A. Röhring w 1879 r.
W 1894 r. odsłonięto tutaj pomnik Jana Kilińskiego i otwarto Wystawę Krajową oraz Targi Wschodnie (obecnie w większości zniszczone).

Z czasów wystawy 1894 pozostały trzy budowle: wieża wodna w stylu gotyckim, pałac sztuki – przebudowana za czasów sowieckich na basen oraz rotunda Panoramy Racławickiej – przebudowana za czasów sowieckich na salę do koszykówki i siatkówki. Atrakcją dla najmłodszych jest jeżdżąca po parku kolejka dziecięca obsługiwana częściowo przez dzieci.1 komentarz :

  1. zdjecia sowieckiej architektury..w starym poskim miescie..
    (((

    OdpowiedzUsuń

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy