czwartek, 11 marca 2010

Sfotografować własną śmierć


Minął kolejny 8 marca - Dzień Kobiet. Święto kiedyś hucznie fetowane w demoludach, a do dzisiaj w całej Rosji. Warto przy tej okazji przypomnieć Panie, które przeszły do historii fotografii. Było ich (tych wybitnych) znacznie więcej niż może nam się wydawać.  Poczynając od Julie Margaret Cameron a na Nan Goldin kończąc.
Z tematem próbuje się zmierzyć Joanna Wydrych na łamach portalu FEMINOTEKA.  Tekst jest krótki i skondensowany, polecam >>> .


W tekście Joanny Wydrych zabrakło miejsca dla Franceski Woodman. Ta niebywale wrażliwa i kontrowersyjna artystka (1958-1981) zaczęła tworzyć swe  fotografie jeszcze jako dziecko. Pierwsze zdjęcia, wykonała gdy miała 13 lat. Inspirowała się nadrealizmem. Zostało po niej około pięciuset zdjęć, na których widzimy duchy i widma, a może jej własne pragnienie śmierci. Mając niecałe 23 lat, rzuciła się z okna. Ostatnio w galeriach pokazywane są jej krótkie filmy (Obieg , Monika Kedziora „Kaliptyczne video-arty Francesci Woodman”), równie niesamowite jak zdjęcia.
W sieci jest wiele stron poświęconych Francesce Woodman -tutaj jedna z galerii >>>

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy