wtorek, 23 marca 2010

Cały zakrzywiony wszechświat Einsteina

Oscar Niemeyer. Photo by Camilla Maia
Ten post miał być o Oscarze Niemeyerze (Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho), o jego nieskrępowanej wyobraźni przestrzennej, o katedrze w Brasilii. O tym, że udało mu się - jak nikomu-w XX w. urzeczywistnić swoje wizje przestrzenne. Niemeyer - ikona modernizmu-  w 2007 obchodził 100 urodziny. Stosunek do swojej architektury,  opisał następująco: "Nie pociągają mnie kąty proste, ani sztywne, twarde, wytworzone przez człowieka linie. Pociągają mnie swobodnie płynące, zmysłowe krzywizny. Krzywizny, które odnajduję w górach mojego kraju, meandrach jego rzek, falach oceanu, w ciele ukochanej kobiety. To krzywizny budują wszechświat - cały zakrzywiony wszechświat Einsteina." Tak została zaprojektowana i zbudowana Brasilia, i chociaż realizacja urbanistyczny Lucio Costy (oparta na planie lotu ptaka lub samolotu) okazała się niefunkcjonalna, to budynki użyteczności publicznej zaprojektowane przez Niemeyera do dziś są doskonałym przykładem architektury modernistycznej.
 


 Rafael Moneo. The National Museum of Roman Art Mérida (1980-86) 


Ostatecznie ten post będzie o zupełnie innym podejściu do architektury. Realizacji architektury postmodernistycznej w wykonaniu Rafaela Moneo. Jego  projekt i realizacja z lat 1980-1986 - Muzeum Sztuki Rzymskiej w Meridzie w Hiszpanii -  znakomicie łączy 3 różne tradycje architektoniczne: modernistyczną, rzymską i średniowieczną. Betonowe muzeum modernistyczne  zostało obłożone cegłą o proporcjach przypominających  starożytna cegłę rzymska i "zawieszone" nad odkrytymi zabytkami Meridy z czasów rzymskich. Zbiory znalazły się więc, w budynku przynależnym do epoki antycznej i modernistycznej. (Źródło: Diane Ghirardo. Architektura po modernizmie).  Niemeyer to radość życia, słońce, fantazja, nieskrępowana wyobraźnia. Z kolei w realizacjach Moneo mamy czystość i prostota formy a tam gdzie trzeba monumentalizm. Klarowny przekaz oparty na geometrycznych zasadach i klasycznych regułach, ale też odrobiną iberyjskiego szaleństwa jak w projekcie Kursaal w San Sebastian w Hiszpanii.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy