poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Budziejewko. Kult ciągle żywy
Budziejewko. Kult ciągle żywy

Wczoraj świętowaliśmy odpust św. Wojciecha w Budziejewku. Tym razem uroczystość przebiegała nieco inaczej niż w dotąd, bardziej uroczyście ale bez zbędnego zadęcia. Spotkanie zaczęło się się przy figurze św. Wojciecha na rozdrożu. Stamtąd orkiestra poprowadziła korowód do ołtarza przy kamieniu. Sumie w języku czeskim przewodniczył  ks. Benedikt Hudema, delegat kardynała Dominika Duki, odpowiedzialny za duszpasterstwo młodzieży w diecezji praskiej. Śpiewy animował zespół Jordan ze Zduńskiej Woli. Św. Wojciech chyba też tam był, bo w pewnym momencie mszy, dało się zauważyć, wysoko nad głowami wiernych krążącego orła.
Więcej zdjęć na mojej Picasie >> Worldwide Pinhole Photography Day 26.04. 2015

http://pinholeday.org/gallery/2015/index.php?id=486&Country=Poland
Fantasy. Hobbit i smoki. Pinhole 2015, odwrócony skan negatywu 18x24Również wczoraj, świętowaliśmy 15 Worldwide Pinhole Photography Day/Światowy Dzień Fotografii Otworkowej, impreza nie ma charakteru konkursu, istotny jest sam udział. Na stronie WPPD zamieszczamy nasze pinhole od 2004 roku bez przerwy. Raz są bardziej udane raz mniej  ale za to zawsze wykonane własnoręcznie wykonanym obscurem na papierze fotograficznym wywołanym w ciemni i zeskanowane w celu umieszczenia w Galerii. Przeglądając tegoroczne efekty działań otworkowców z całego świata trudno nie zauważyć, że cyfryzacja wkroczyła również i na to pole. Wiele zdjęć wykonanych zostało aparatami cyfrowymi czyli w sposób tani, łatwy i prosty, takie pinhole są zwykle ładne i kolorowe, rozmyte i nastrojowe. Drogą wielu, nic nie kosztujących, prób i błędów użytkownik lustrzanki cyfrowej może otrzymać bardzo atrakcyjny wizualnie plik otworkowy, co prawda płaski i wygładzony ale za to wirtualny. Łatwo mi zrozumieć dlaczego zaistniała taka tendencja: z powodu lenistwa i mody. Trudniej mi pojąć w jakim celu ludzie to robią?
Wieszczę więc, bliski koniec czystej idei Worldwide Pinhole Day. Dla organizatorów widzę tylko jeden ratunek, najwyższy czas zaostrzyć reguły, po prostu nie przyjmować obrazków podobnych do zdjęć otworkowych, naświetlanych na matrycach aparatów cyfrowych. Strona startowała w 2001 r., kiedy fotografia cyfrowa dopiero dopiero zaczynała wchodzić na komercyjny rynek. Po 15 latach żyjemy w innej epoce fotograficznej, zdjęcia robią ludzie, którzy nigdy nie mieli w ręku aparatu na kliszę, nie widzieli ciemni poza Lightroomem Photoshopa, może właśnie to jest wyjaśnienie pytania z poprzedniego akapitu? Fotografia umiera niech żyją pliki!

Jakiś czas temu, w tekście Problemat, zastanawiałem się czy podjąć próbę skanowania negatywów i drukowania powiększeń w celach wystawowych? Mój dylemat jest już nieaktualny, jakość skanów okazała się słaba a powiększanie negatywów pod powiększalnikiem okazuje się szybsze, przyjemniejsze i bardziej twórcze.


W.S. 2015


Co sobie myślimy, widząc człowieka z reklamówkami wchodzącego/wychodzącego do/z lasu? Menel albo grzybiarz? Nic z tych rzeczy, obywatel na zdjęciu  powyżej, nie wybiera się na libację alkoholową na uroczej leśnej  polance. W jednej torbie, spakowane ma, załadowane papierem światłoczułym, camery obscury w różnych kształtach i rozmiarach dla siebie i towarzyszki pinholowej sesji a w drugiej rekwizyty do wymyślonych scen.


 Pinhole WPPD 2015, odwrócony skan negatywu 7x10 cm

Z cyklu Światła. Pinhole WPPD 2015, 
odwrócony skan negatywu 7x10 cm, (W.S.)

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy