piątek, 8 listopada 2013

Impresje i dygresje


  Tama na Piławie
  
Tamę z elementami obronnymi na rzece na Piławie wybudowali Niemcy w połowie lat 30. XX wieku. Do dzisiaj jest to ciągle sprawny obiekt, cały kompleks jest dobrze zachowanym, unikatowym przykładem architektury militarnej sprzed 80 lat.Tama na Piławie, 2013.Skan wglądówki 19x19 cm z negatywu Ilford XP2 wołanego w D76. 

W pierwotnym zamyśle budowla wchodziła w skład linii fortyfikacyjnej ciągnącej się wzdłuż północnego odcinka wschodniej granicy Niemiec. tzw. Wału Pomorskiego (Pozycji Pomorskiej/Pommernstellmg). W skład kompleksu - oprócz elementów stalowych do regulacji przepływu wody i z dwóch odcinków umocnień brzegu na obu brzegach rzeki - wchodzi również  schron nad kanałami. Zadaniem tamy było podniesienie poziomu rzeki Piławy oraz bycie przeszkodę dla ludzi i pojazdów. Po instalacjach do spiętrzania i spustu wody nie ma już śladu prawdopodobnie zostały zdemontowane i wywiezione przez Rosjan w 1945 r.


   Studium natury. Dąb (Quercus L.)


                   2013
Okazały dąb na skarpie powyżej tamy na Piławie, 2013.
 Skan wglądówki 19x19 cm z negatywu Ilford XP2 wołanego w D76.

                            2013

Na lewym brzegu, na skarpie powyżej tamy, rośnie dokazały wyjątkowo okazały dąb. Nie ma chyba drzewa bardziej charakterystycznego dla naszej - umiarkowanej strefy klimatycznej. Chyba nie było też ludu w starożytnej  Europie, który nie czciłby i nie szanował dębów,  właśnie w dąbrowy stawały się najczęściej miejscami pogańskich kultów. Nie sposób opisać wszystkich aspektów kulturowych tego drzewa, lepszy w tym jest z pewnością Białczyński. Przy okazji (niemieckiej) tamy warto wspomnieć, że dąb (Eiche) wyjątkowo mocno obecny jest w mitologii i symbolice germańskiej szczególnie wojskowej, do której chętnie nawiązywały wszelkie niemieckie armie.
Liście dębu były motywem na niektórych krzyżach żelaznych, a do niedawna i na niemieckich fenigach przed wprowadzeniem euro. Obecnie znależć je można na  niemieckich monetach euro od 1 do 5 centów. Wieniec z liści dębowych był częścią godła NSDAP i jest obecny na znaczkach na beretach bundeswehry. W Niemczech sadzono po wojnach "dęby pokoju", szczególnie po wojnie francusko-pruskiej 1870-1871 r. W 2001 władze Suicide City nawiązały kontakty partnerskie z niemieckim miasteczkiem Adendorf (w powiecie Lűneburg). Aby uczcić to wiekopomne wydarzenie, w centrum miasta, koło rzeczki, wsadzono delikatnego dębczaka. W ciągu kilku dni sadzonka została przez nieznanych sprawców skopana, połamana a w końcu wszelkie ślady zostały zatarte. Pikanterii temu wydarzeniu dodaje fakt, ze czasie ostatniej niemieckiej okupacji miasto nazywało się  Eichenbrück! Nie będzie Niemiec...

  Dąb Chrobry

150 km na południe od tamy na Piławie, w miejscowości Recz znajduje się potężny dąb szypułkowy zwany Chrobrym. Ten pomnik przyrody ma w obwodzie blisko 9 metrów. Lokalna legenda mówi, że  zasadził go sam Bolesław Chrobry, który zatrzymał się w Reczu będąc w drodze do Gniezna. Mimo upływu 1000 lat przekaz jest ciągle żywy wśród mieszkańców wsi.


Recz-Rdecz, Rodecz, Recz, to synonimy tej pałuckiej wsi położonej nad jeziorem Radeckim. We wsi istniało ciekawe założenie dworsko-parkowe, niestety do dziś przetrwał tylko parterowy dwór z II połowie XVIII w. zbudowany przez ziemianina Stanisława Iłowieckiego. W I połowie XIX w. był on miejscem konspiracyjnych spotkań oraz przygotowań zbrojnych powstań. W pobliżu dworu, przebiega Szlak Piastowski.  Obecnie w Reczu mieści się ekskluzywny pensjonat wypoczynkowy i ośrodek konferencyjny. 
  Rzym

Z Recza niedaleko już mamy do Rzymu. „Bez wiz i dewiz do Rzymu, Tokio, Meksyku” - to hasło w PRL-u jednoczyło tysiące mieszkańców kujawskich i pomorskich wsi. Chodziło o - wzorowane na prawdziwych igrzyskach - sportowe zawody młodzieży wiejskiej. Pod tablicą z nazwą wsi zatrzymują się wszyscy, którzy ją mijają po raz pierwszy. W pobliżu znajdują się jeszcze Wenecja i Paryż a dalej na północ (koło Wyrzyska) nawet Bagdad.poniedziałek, 4 listopada 2013

Symetrycznie

28.10.2013. Skan wglądówki  19x19 cm - na papierze Kodak Polymax RC, mocno przeterminowanym

28.10.2013. Skan wglądówki  19x19 cm - na papierze Kodak Polymax RC, mocno przeterminowanym

Nabyłem - bardzo okazyjnie - kilka rolek filmu 120, Ilford XP2 400 ISO - do wywołania w procesie C-41. Ponadto trafiła się starożytna rolka XP1 (!), produkcja poprzednika XP2 została przerwana chyba więcej niż 20 lat temu. Niestety, nie udało się określić daty produkcji/przydatności tych materiałów. Filmy nie były - z pewnością - przechowywane w lodówce. Sprzedawcy tego Ilforda zachwalają go ze względu na dobrą tolerancję ekspozycji (XP2 można bezkarnie naświetlać w zakresie czułości od 50 do 800), doskonale odwzorowuje obiekty o dużej rozpiętości tonalnej. Podobno dobrze sprawuje się w przypadkach, kiedy trudno jest przewidzieć poziom oświetlenia a z uwagi na łatwość i dostępność obróbki - w każdym mini labie - szczególnie polecany jest do fotografii reportażowej.
Niestety - dostępność obróbki - okazała się problematyczna, po obejściu wszystkich (dwóch) zakładów fotograficznych w SC okazało się, że nikt mi na miejscu nie wywoła filmu 120. Z kolei, ilość rolek nie jest tak duża aby zaraz kupować zestaw chemii C-41.  Jędrzej (photoamatorszczyzna.blogspot.com) poradził mi aby spróbować wywołać XP2 w energicznym wywoływaczu np. D76. Trudno było mi oszacować w jakim stopniu film stracił na czułości więc naświetliłem na połowę zalecanej i wywołałem bez rozcieńczania 14 minut.
Ostatnie 4 klatki zrobiłem w naszym lesie, upatrzywszy sobie uprzednio motyw w stylu Alberta Renger-Patzscha. Wyszło elegancko i symetrycznie.
Podczas ostatniej sesji w mojej ciemni towarzyszyła mi płyta Psychic duetu Darkside (albo The Darkside). Muzyka formacji zdecydowanie nadaje się do sesji darkroomowych...: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy