wtorek, 23 lipca 2013

Kamienne kręgi na Pomorzu. Objazd wakacyjny 2013Co nowego w kamiennych kręgach? Stoją jak dotąd, monumentalne, pełne mocy ale zadeptywane są przez tłumy turystów. Zmiany następują w ich otoczeniu, największe, pozytywne zaskoczenie spotkało nas w Leśnie. 


Do Leśna przyjeżdża coraz więcej turystów, choć nie w takich ilościach jak do Odr i Grzybnicy. Lokalne władze zadbały o przybliżenie historii tego miejsca, za pomocą ciekawych graficznie tablic informacyjnych. Ścieżka ma charakter informacyjny i edukacyjny zarazem. 
Do Grzybnicy najlepiej dotrzeć wczesnym rankiem, po godz. 10:00. Później już nie poczujemy subtelnych energii (120 000 jednostek w skali Bovisa). Od drogi koszalińskiej ciągną sznury samochodów, a teren neolitycznej nekropoli zamienia się w plac targowy. Otwarty kiedyś, kustosz tego miejsca Bogdan Klein, staje się coraz mniej przystępny, czyżby zdawał sobie sprawę, że kręgi tracą aurę swej wyjątkowości, stają się kolejnym miejscem do zaliczenia na trasie dorocznej migracji Polaków nad bałtyckie plaże?


 
W Odrach, niezastąpieni państwo Breske, wykonują świetną robotę. Osobom, które są tu po raz pierwszy przedstawiają mniej lub bardziej rozszerzoną wersję historii tego miejsca i drzemiących w nim sił, promują jednocześnie ludową kulturę kaszubską. 

  Odry, bardziej nawet niż Grzybnica, dzięki internetowi, stały się w ciągu kilku ostatnich lat atrakcją turystyczną. Przed bramą rezerwatu pojawiła się nawet budka z fast foodami. Największy tłok jest przez cały dzień w elipsie, której promieniowanie w skali Bovisa jest tak potężne jak czakramu wawelskiego (ok. 120 000 jednostek). 

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy