czwartek, 7 stycznia 2010

Co mnie inspiruje?

BAUHAUS po 90 latach
Oskar Schlemmer. Bauhaus Stairway. 1932. Oil on canvas. 63 7/8 x 45" (162.3 x 114.3 cm). The Museum of Modern Art, New York. Gift of Philip Johnson. © 2009 Estate of Oskar Schlemmer, Munich/Germany

Bauhaus, jako uczelnia artystyczna założona została przez Waltera Gropiusa w 1919 r. w Weimarze [później Dessau, (dziś Dessau-Roßlau) i w Berlinie]. Twórcy z kręgu Bauhausu dokonali radykalnego przewartościowania poglądów na różne rodzaje sztuki. Określenie Bauhaus najczęściej kojarzy się nie zawsze słusznie z nazwą stworzonego przez nią kierunku architektonicznego, jednego z odłamów niemieckiego modernizmu. Programem Bauhausu było stworzenie nowoczesnej architektury, funkcjonalnej, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki, dążenie do jedności estetycznych i technicznych dzieła.
Oprócz funkcjonalizmu, który stał się trwałym wkładem w dziedzinę wszelkiego projektowania przestrzeni i przedmiotów, architekci i inni artyści Bauhausu wnieśli różne osobiste koncepcje, bardzo często przekraczając akceptowalne wówczas granice rozumienia sztuki. Bauhaus był miejscem dyskusji i ścierania się opinii, miejscem fermentu umysłowego. Jego skalę i zasięg porównuję do greckich akademii. Po dojściu Hitlera do władzy, artyści Bauhausu ponieśli swoje idee w świat. Po lat okazuje się, ze Bauhaus zdecydowanie najgłębiej wpłynął na kształtowanie się architektury modernistycznej, formy współczesnego designu i umocnienie tendencji abstrakcyjnych w sztuce.
Jak się ma Bauhaus fotografii? László Moholy-Nagy w latach 1923-1928 należał do wykładowców Bauhausu. W tamtym czasie był zwolennikiem konstruktywizmu, tworzył niezaleznie od Man Raya fotogramy... Ale to już materiał na osobny text.Wydaje mi się, że wielu fotografów - po latach prób i poszukiwań - dochodzi w końcu do punktu, w którym należy zdjęcia pozbawić wszelkich zbędnych elementów, na rzecz  jasności przekazu i czystości formy. Bardzo to bliskie ideom Bauhausu.
Posted by Picasa

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy