wtorek, 15 września 2015

Sztuka i kamieni kupa. Barcin 2014


W Barcinie, na rozległym polu u zbiegu ulicy Dworcowej i obwodnicy miasta ułożona jest - z białych kamieni wapiennych - niecodzienna kompozycja przestrzenna. Przypadkowy przechodzień, na pierwszy rzut oka zobaczy tylko trzy pryzmy ułożonych porządnie kamieni i kilka pojedynczych głazów różnej wielkości, nawet nie przyjdzie mu na myśl, że jest to efekt artystycznego działania. W lecie 2000 roku, do Barcina na Kujawach przybyło 150 artystów i krytyków sztuki z całego świata aby wziąć udział w działaniach artystycznych  nazwanych Konstrukcja w Procesie VII; efektem kilkudniowych prac była kompozycja przestrzenna pt. Ta ziemia jest kwiatem (This earth is a flower). Autorem, reżyserem przedsięwzięcia był amerykański artysta - Randy Jewart. Był to nie tylko szał twórczych uniesień, ale ciężka fizyczna praca przy kopaniu dziur, noszeniu budulca, mieszaniu betonu i murowaniu. Centrum rzeźby stanowią trzy głazy obudowane ogromną ilością mniejszych odłamków skalnych przymocowanych betonem.

Materiał użyty do stworzenia kompozycji to wapień wydobywany w okolicach Barcina od 1860 r. Eksploatacja i przetwórstwo występujących tu pokładów wapieni i margli jurajskich to podstawa gospodarki Barcina.

Organizatorami przedsięwzięcia Konstrukcja w Procesie VII były Okręgowe Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego z Bydgoszczy, Międzynarodowe Muzeum Artystów z Łodzi oraz Klub MóZG.

Amerykański artysta rzeźbiarz Randy Jewart (Austin, Teksas); od lat podejmuje różnorodne działania twórcze, tworzy instalacje z różnych materiałów w ten sposób aby zaangażować widzów w proces ich tworzenia. Do swoich projektów wykorzystuje nie tylko tradycyjne materiały rzeźbiarskie ale i niekojarzące się z artystyczną rzeźbą - słomę, liście czy bele siana. Kompozycja z Barcina zmusza widza do zastanowienia nad swym sensem, nakazuje poszukiwać symboliki i znaczeń, jest intrygująco piękna i niejednoznaczna, prowokuje do rozwiązania intelektualnej zagadki... i o to chyba w sztuce chodzi.Barcin 2014. Zdjęcia cyfroweBrak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy