wtorek, 18 sierpnia 2009

Fotoznaczki. Historia polskiej fotografii na znaczkach pocztowych.

Kiedy wczoraj zajrzałem na pocztę, uwagę moją przykuły 4 znaczki bezpośrednio nawiązujące do początków polskiej fotografi. Oczywśicie zakupiłem je i dołączyłem do swojej kolekcji fotograficznych artefaktów.Fotoznaczki Poczta Polska wprowadziła do emisji 29 lutego 2008 r. Serię tworzą 4 znaczki pod zbiorczym tytułem „Historia polskiej fotografii". Obrazują one dziewięć fotografii wykonanych przez Karola Beyera w latach 1858-1866. Autorem projektu jest Jacek Konarzewski.

  • Karol Beyer urodził się 190 lat temu. Niestety dzisiaj jego nazwisko nie jest powszechnie znane, dlatego tak ważna jest seria znaczków, wyemitowanych przez Pocztę. Jest to tego pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
Warto w tym miejscu przypomnieć sylwetkę pioniera polskiej fotografii, numizmatyka, archeologa i wydawcy.
Karol Beyer (1818-1877) - urodził się 10 lutego 1818 roku w Warszawie. W 1844 (lub jak podają inne źródła 1845) otworzył swój pierwszy zakład fotograficzny.Wykorzystywał technikę dagerotypii, a od roku 1851 proces kolodionowy. Za upowszechnianie fotografii poległych w manifestacji patriotycznej mieszkańców Warszawy dwukrotnie aresztowany przez władze carskie. W latach 1863 - 1865 przebywał na zesłaniu w Nowochapiorsku. Gdy wrócił do Warszawy zastał swój zakład w ruinie. Sprowadził z Wiednia znakomitego fotografa Meletiusza Dutkiewicza, przy pomocy którego przywrócił dawną świetność zakładu. W 1869 r. wraz z Dutkiewiczem otworzył w Warszawie pierwszą światłodrukarnię mechaniczną, która wydawała albumy z zabytkami kultury polskiej. Był prekursorem stosowania fotografii w dokumentacji naukowej. Jego wszechstronne zainteresowania sprawiły, że podejmował w fotografii wszelkie możliwe tematy.

Karol Beyer. Biwak żołnierzy rosyjskich na placu Saskim w Warszawie, mokry kolodion, 1861
59 x 94 mm (podkładka 62 x 97 mm)

  • Zajmował się fotografią naukową: w 1851 roku wykonał dagerotypy zaćmienia słońca, w 1854 fotografował monety i medale polskie, w 1856 zdokumentował najcenniejsze zbiory polskich kolekcjonerów zabytków, zaprezentowane na wystawie w Warszawie, na przełomie 1858 i 1859 sfotografował dzieła sztuki wystawione przez kolekcjonerów w Krakowie. Reprodukował w technikach fotograficznych współcześnie powstające obrazy, rysunki i rzeźby, przyczyniając się do ich popularyzowania. Fotografował architekturę i pejzaże na obszarze od Gdańska przez Płock i Częstochowę, po Kraków i Ojców. Portretował swoją rodzinną Warszawę oraz jej mieszkańców, utrwalając zmiany zachodzące w architekturze miasta, a także życie codzienne stolicy, również w chwilach szczególnie dramatycznych, jak wydarzenia 1861 roku.
  • Karol Beyer był autorem pierwszych polskich fotoreportaży (seria zdjęć z budowy Mostu Kierbedzia 1859-1864) oraz pierwszym polskim fotografem stale współpracującym z prasą ilustrowaną. Miał swój udział przy powoływaniu do życia „Tygodnika Ilustrowanego” w 1859 i Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1860. Jako przyjaciel malarzy, pisarzy, dziennikarzy, naukowców i finansistów pozostawał w centrum wydarzeń nie tylko kulturalnych, ale także politycznych. Wszystkie znaczące inicjatywy w Warszawie realizowano z udziałem Beyera. Znane było jego powiedzenie, świadczące o ustawicznej gotowości do bezinteresownej pracy dla wspólnego dobra: „beze mnie te rzeczy się nie robią”.

O jego pozycji u współczesnych, także poza granicami kraju, świadczył fakt, że od 1855 pozostawał członkiem Société française de photographie, prestiżowego stowarzyszenia założonego w Paryżu w 1854 i skupiającego aktywnych fotografów z całego świata.
W Warszawie znajduje się Park Karola Beyera, położony po północnej stronie torów kolejowych i dworca Warszawa Powiśle, na odcinku od ul. L. Kruczkowskiego do ul.Smolnej. Od północy ograniczony jest murem klasztoru szarytek.
  • O Karolu Beyerze w Wikipedii >>
  • Karol Beyer pierwszy fotograf Warszawy. Artykuł i audycja w Polskim Radio 18.04.2012 r. >>

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Baltica :..

Czas nie istnieje (1)

Bałtyk, sierpień 2017. Skan negatywu 6x9 cm. Kodak Brownie Junior Six-20 Fizycy twierdzą, że czas  nie istnieja a matematycy, iż ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy