środa, 5 czerwca 2013

Hamburg - muzyka i architektura. Impresja

Budynki Hanzy, jednego z centrów światowego handlu od co najmniej 700 lat

    Hamburg zawsze pretendował do miana muzycznej stolicy Niemiec. Jako światowe centrum handlu,  przyciągał i kształcił świetnych muzyków, możliwe to było dzięki przyjaznej dla twórczości muzycznej atmosferze jaką tworzyli mieszkańcy ale i ich zamożności oraz hojności. Pierwsza scena operowa powstała tutaj już w 1678, była ona jedną z pierwszych na świecie i największą Europie Północnej. Wśród 18 dyrektorów artystycznych byli Georg Friedrich Haendel, Georg Philipp Telemann, Philipp Emanuel Bach, Gustav Mahler. W Hamburgu urodzili się i kształcili Felix Mendelssohn Bartholdy i Johannes Brahms.

W 1962 r., w Hamburgu, swoją karierę, zaczynali Beatlesi występując w klubie Star na Freiheit Große. Udo Lindenberg,  który od 1970 r. co jakiś czas wstrząsa niemiecką sceną pop-rockową, na stałe mieszka w jednym z hamburskich hoteli. Warto docenić jego trud, próbę udowodnienia światu, że niemieckie piosenki potrafią być ładne (Cello, Horizont, Das Leben). Piosenka Cello,  może niektórym przywoływać podobne nastroje jak evergreen naszych Skaldów
    Nowym symbolem  Hamburga, tak rozpoznawalnym, jak wieża Eiffela w Paryżu czy też opera w Sydney ma być - z mozołem budowana - Elbphilharmonie (Filharmonia nad Łabą) w hamburskiej dzielnicy Hafen City, na terenie starego magazynu kakao. Filharmonię zaprojektowali szwajcarscy architekci Jacques Herzog, Pierre de Meuron

Hamburska Elbphilharmonie, w budowie, 1.06.2013 r.

Postmodernistyczny obiekt, w podstawie oparty jest na starym portowy magazynie, który nakryto oryginalnym szklanym namiotem. Gigantyczny budynek pomieścić ma, oprócz filharmonii, 45 luksusowych apartamentów, parking oraz hotel pięciogwiazdkowy. Duża sala koncertowa przewidziana jest na około 2150 miejsc, a mniejsza na 550. Filharmonia nad Łabą będzie jednym z najwyższych budynków w Hamburgu - 110 m wysokości.


Tak ma wyglądać Elbphilharmonie po zakończeniu budowy w 2017 r.

    Prace budowlane rozpoczęły się w 2007 roku.  Początkowo budowa Elbphilharmonie miała kosztować 241 mln euro, zaś obiekt miał być otwarty w 2010 roku. Energia skupiona wokół tego projektu szybko zaczęła się wyczerpywać, gdy z dnia na dzień okazywało się, że koszt budowy nowego symbolu Hamburga przechodzi najśmielsze oczekiwania. Władze miasta, architekci oraz główny wykonawca - firma Hochtief - na fali rosnących kosztów budowy popadli w konflikt.
Przedmiotem sporu były również kwestie związane z bezpieczeństwem obiektu oraz opóźnienia w jego realizacji W listopadzie 2011 roku budowę filharmonii czasowo zawieszono.
Dopiero pod koniec 2012 roku Hochtief i miasto Hamburg doszli do porozumienia w sprawie nowych kosztów budowy obiektu, które wobec pierwotnej wersji wzrosły ponad dwukrotnie do zawrotnej sumy 575 mln euro. Według nowych ustaleń i planów, budowa obiektu ma się zakończyć w 2017 roku*). 
Na portalu architektów Bryła, pod artykułem zatytułowanym Filharmonia w Hamburgu. Niemiecki dramat budowlany trwa Gość: Tirinti napisał:  To nie dramat budowlany w Niemczech tylko w UE. Komisja Europejska wprowadza coraz głupsze normy w efekcie nie da się już nic dużego wybudować. Gdyby Niemcy budowali autostrady w obecnej dekadzie to by im wyszło tak samo jak Polakom.
Nie jestem przeciwnikiem UE. Jestem jak najbardziej za, ale jestem przeciwko obecnej polityce KE i uważam że UE należy czym prędzej zreformować, ograniczając socjalizm i delegalizując organizacje ekologiczne a ich członków wysyłając na biegun gdzie nie będą się męczyli w upale spowodowanym przez emisję CO2.
    Stan budowy Elbphilharmonie można podejrzeć w każdej chwili na  Live view


Literatura na fotografii

    Największą atrakcją turystyczną Hamburga jest osławiona St. Pauli, kiedyś była tylko miejscem płatnego seksu i nocnych imprez. Współczesna aspiruje do miana europejskiego Broadwayu, przy ulicy znajdują się nie tylko domy uciech ale i teatry muzyczne. Dla Niemców najbardziej swojskim przebojem związanym z Hamburgiem jest piosenka o nocnym życiu na st. Pauli, jeszcze przed II wojną śpiewana przez Hansa Albersa - Auf der Reeperbahn nachts um halb eins
 Nową mutację pt. Reeperbahn 2011 śpiewają Udo Lindberg z Janem Delanem:

    Aby nie było zbyt słodko, warto wspomnieć, że od 1938 r. do maja 1945 roku w południowo-wschodniej części Hamburga działał obóz koncentracyjny Konzentrationslager Neuengamme, w którym Niemcy więzili przez całą wojnę 106 000 osób z całej Europy, w tym 16 900 obywateli polskich. Obóz był bardzo ciężki, zginął co drugi więzień. W obozie Neuengamme hitlerowcy przeprowadzili pierwsze eksperymenty z gazem Cyklon B, wyniki okazały się dla nich, na tyle satysfakcjonujące, że gaz  używany był później w Auschwitz do masowego mordowania Żydów**). 
Hamburg najbardziej ucierpiał w lipcu 1943 roku, miasto stało się obiektem realizacji operacji Gomora. Rezultatem dziesięciodniowego bombardowania był całkowity paraliż drugiego co do wielkości miasta III Rzeszy. Alianci zrównali z ziemią 74% powierzchni miasta. Zburzyli bądź uszkodzili 580 zakładów przemysłowych, w tym wszystkie stocznie okrętów podwodnych oraz pobliską wytwórnię silników diesla. Blisko 2/3 (1.200.000) mieszkańców Hamburga zostało zmuszonych do ucieczki, a wszystko to za cenę 104 ciężkich bombowców. Tym niemniej warty odnotowania jest fakt, że już po 4 tygodniach od ataków przywrócono pracę w większości zakładów, a dopiero po roku poziom produkcji przemysłowej Hamburga osiągnął wielkość sprzed nalotów. ***) Podobnie jak warszawska starówka tak i hamburska zrekonstruowana od podstaw została po wojnie. (cdn)
_____________________
  *) Elbphilharmonie w Hamburgu - architektoniczny megaprojekt nad Łabą
 **) Witryna muzeum KZ-Gedenkstätte Neuengamme
***) Operacja Gomora

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy