czwartek, 26 września 2013

Studium natury. Camelina sativa L. i Rudbeckia hirta L.

 Lnianka siewna (lnicznik siewny, Camelina sativa L.) albo po prostu rydz roślina oleista, o ładnych, drobnych, żółtych kwiatach  - to jedna  z wielu roślin uprawianych przez wieki na polskich polach. Botanicy i archeolodzy są pewni, że lniankę uprawiali już Prasłowianie kultury łużyckiej. 
Współcześnie roślina wyparty została z uprawy  przez bardziej plenny rzepak. Na fali mody na ekologię lnianka wraca, uprawiana jest na uczelnianych poletkach doświadczalnych i w gospodarstwach ekologicznych.
Okazuje się, że tłoczony na zimno olej z nasion lnianki - rydzu jest jednym z najzdrowszych (i najdroższych). Zawiera wielką ilość, ca 90% kwasów nienasyconych. Są to kwasy niezwykle korzystne dla diety i zdrowia człowieka. Olej rydzowy posiada jasnożółtą barwę i charakterystyczny, przyjemny smak i zapach.

Przekwitła Rudbekia owłosiona.


Nazwę Rudbekia nadał tej roślinie sam Karol Linneusz, aby uhonorować jednego ze swoich uczniów - Olafa Rudbecka. Zwykle dzieje się odwrotnie, uczeń nadaje czemuś imię mistrza. Jakim niezwykłym człowiekiem musiał być Olaf Rudbeck?*)  Rudbekia (Rudbeckia L.) jest rośliną z rodziny astrowatych, obejmującej ok. 15 gatunków pochodzących z Ameryki Północnej. W Polsce w środowisku naturalnym występują tylko dwa gatunki - uciekinierzy z upraw: rudbekia naga i rudbekia owłosiona. 


*) Wiadomo, że Linneusz posiadał chyba niezwykły dar zjednywania sobie ludzi. Doznawał dobrodziejstw ze strony osób zupełnie obcych, a na dodatek... zamożnych. Nie odpłacał się swym przyjaciołom i dobroczyńcom pieniędzmi, ale za to unieśmiertelnił ich w literaturze botanicznej, nadając rodzajom roślin nazwy, pochodzące od ich nazwisk, jak np.: Rothmannia (Rubiaceae), Stoebe (Compositae), Gronovia (Loasaceae) czy Cliffortia (Rosaceae)... za Karol Linneusz (1707-1778) L. FREY. Zakład Systematyki Roślin Naczyniowych, Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN w Krakowie

poniedziałek, 23 września 2013

Studium natury. Melandrium album


Żona mnie strofowała, że zabrałem się ze botanikę od niewłaściwej strony, części roślin zebrane nie wiadomo gdzie trudne są do oznaczenia a często jest to niemożliwe dla kogoś, kto niezbyt się wcześniej interesował botaniką. Szczególnie trudne jest oznaczenie roślin zasuszonych. Najpierw - w terenie - powinienem oznaczyć  roślinę (jeszcze zieloną) wg. klucza a fotografowanie powinno być ostatnią czynnością.  Fotografowanie tylko dla wydobycia samej formy ma niewielki sens.


Wglądówka (15x11 cm) na starym Kodaku RC.
Skan 2013 r.

Wglądówka (15x11) na starym Kodaku RC. Skan 2013 r.


Prawdopodobnie jest to Bniec biały albo Lepnica (Melandrium album) z rodziny goździkowatych - Caryophyllaceae? Ale może też być to coś zupełnie innego... Wglądówka (15x11) na starym Kodaku RC.
Skan 2013 r.

Zdjęcie (16x12) wywołane dogłębnie
na starym barycie Fotonu. Skan 2013

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy