wtorek, 31 sierpnia 2010

Odpust w Niemczynie

NIEMCZYN. 15 sierpnia 2010 r.









Jak co roku, do Sanktuarium Królowej Rodzin w Niemczynie, przybyły rzesze wiernych, by uczestniczyć w tradycyjnych uroczystościach odpustowych ku czci Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. Na zakończenie odpustowych uroczystości poświęcone zostały wianki, bukiety z polnych ziół, kłosów zbóż, kwiatów i owoców.

sobota, 28 sierpnia 2010

Wapno. Orkiestra znowu zagrała


Po 33 latach od katastrofy  w Wapnie zagrała orkiestra górnicza (z Kłodawy)... cdn.
i nastąpił. 8 X 2010, w Wapnie znowu  pojawiło się pęknięcie - Ewakuowano dwa domy, więcej >>
Dodane 23 X 2010. Moja Wielkopolska 2010 >> 
i GFoto >>
Posted by Picasa

niedziela, 8 sierpnia 2010

Na kolana! Kruszwica.


Na szlaku zabytków romańskich (III)
Przyjeżdżając do Kruszwicy nie sposób zamyślić się nad początkami naszego państwa. Tutaj legenda miesza się z historią. Po tej ziemi stąpali Piast, Popiel, Mieszko, Bolesław, Kazimierz. Idąc od rynku w stronę mysiej wieży a dalej kolegiaty spotykamy mieszkańców, którzy często muszą być w prostej linii potomkami  Goplan sprzed 1000 lat. Pisząc o Kruszwicy łatwo wpaść w patetyczne tony, ale historia wyziera tu spod każdego kamienia.


Jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce -Kolegiata Św. Piotra i Pawła - wznosi się na wschodnim brzegu jeziora Gopło. Jest on dumą mieszkańców tej prastarej krainy. Świątynia zbudowana została na początku XII wieku z granitu i piaskowca. Jest trójnawową, filarową bazyliką, powstałą na planie krzyża łacińskiego. Romański charakter budowli podkreślają grube mury, półkoliste łuki oraz proste geometryczne kształty. Od strony południowej kościół zdobią trzy romańskie portale. Posiada pięć absyd o różnej wielkości i jedną ceglaną wieżę.


Budowla zachowała prawie nienaruszony układ przestrzenny i bryłę. Przebudowana została w XVI wieku jedynie fasada zachodnia. Wnętrze nosi cechy autentycznej bazyliki romańskiej. Jest bardzo surowe, wręcz ascetyczne.Zachowały się tutaj cenne zabytki: 2 chrzcielnice (piaskowcowa z XI wieku i granitowa z XII wieku), fragmenty romańskich i barokowych ołtarzy oraz późnogotyckie rzeźby.
Kolegiata budowana była w latach 1120-1140. Pierwotnie była prawdopodobnie siedzibą biskupstwa, które około 1148 przeniesiono do Włocławka.
Na koniec skojarzenie z "Imieniem Róży". Pierwotnie kościół należał do zakonu benedyktynów. Mieli bibliotekę, w której przechowywano bogato ilustrowany Ewangeliarz kruszwicki - pergaminowy kodeks benedyktynów. /Obecnie w zbiorach Archiwum Archidiecezji w Gnieźnie./

Kruszwica. 31.07.2010 r.

czwartek, 5 sierpnia 2010

Powroty. Pakość


Nad Pakością unosi się duch 97 poległych konfederatów barskich, o których tak pięknie śpiewa Jacek Kowalski*. Krwawa bitwa z kozakami miała miejsce w 1769 r. nad przepływająca tutaj Notecią. Wszyscy konfederaci spoczęli we wspólnej mogile.
W Pakości nie można się nie zatrzymać  jadąc ze Żnina do Inowrocławia. My zwykle wybieramy Pakość jako cel podróży.  Jerozolima Pakoska - jedyna całkowicie zachowana kalwaria poświęcona kultowi Męki Pańskiej na Kujawach oraz w Wielkopolsce - zaczęła powstawać od 1628 roku z inicjatywy tutejszego proboszcza księdza Wojciecha Kęsickiego. Właścicielami miasta byli Michał, Paweł oraz Zygmunt Działyńscy. Przekazali nieodpłatnie na rzecz parafii teren pod przyszłą kalwarię oraz byli jej fundatorami. Drogę kalwarii pomagał wytyczyć Christian Andrichomius, zakonnik przybyły z Delf, który spróbował odtworzyć na miejscu krajobraz wzgórz jerozolimskich. Droga kalwarii ma 4 km długości. Pierwotnie  poszczególne punkty zostały oznaczone drewnianymi krzyżami. Po 1643 roku powstało łącznie 25 barokowych kaplic, które zostały odwzorowane na kaplicach z Kalwarii Zebrzydowskiej.
Aktualnie miasto korzystając ze środków unijnych zaczęło renowację kaplic.

 


Pakość. 2009-2010 r.

* Jacek Kowalski. Dziewięćdziesięciu siedmiu konfederatów w Pakości. Pieśń dziadowska oraz bagienny taniec tychże.

wtorek, 3 sierpnia 2010

Lekcja patriotyzmu. Mogilno.




Na szlaku zabytków romańskich (II)
Położone na granicy Kujaw i Wielkopolski MOGILNO należy do najstarszych osad w Polsce (XII w.). Najwcześniejsze informacje wiążą się z osadzeniem zakonu benedyktynów z Tyńca przez Kazimierza Odnowiciela. Sam klasztor i kościół wybudował już jego następca Bolesław Śmiały. Prawa miejskie nadał Mogilnu sam Władysław Jagiełło w 1398 r. Do 1773 r. miasto było własnością klasztoru. Od 1774 roku znalazło się w granicach zaboru pruskiego. Postacią, która szczególnie wyróżniła się w walce przeciwko germanizacji tych ziem był Ksiądz Prałat Piotr Wawrzyniak  proboszcz mogileński (1898 - 1910) - działacz społeczny, oświatowy i gospodarczy, patron Związku Spółek Zarobkowych i Gospodarczych) - po śmierci pochowany na miejscowym cmentarzu. Mieszkańcy Mogilna brali udział w powstaniach styczniowym i wielkopolskim. Po długich latach niewoli l stycznia 1919 roku miasto odzyskało niepodległość. Chwalebne karty historii zapisali mieszkańcy Mogilna broniąc go przed wkraczającymi oddziałami hitlerowców we wrześniu 1939 roku.
Mogilno znalazło się na naszym szlaku budowli romańskich, który penetrujemy konsekwentnie od jakiegoś czasu.

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy