środa, 28 lipca 2010

Pozdrowienia z wakacji


Na tegoroczne wczasy nad polskim Bałtykiem zakupiłem zabytkowy aparat Minolta H-Matik GF (na allegro za 30 zł) i filmy Fuji Superia 100. Zrezygnowałem z targania ze sobą jakiegokolwiek sprzętu cyfrowego. Co prawda efekt mogłem zobaczyć dopiero po odebraniu wglądówek z labu, ale chyba warto było... i zamiast kilkuset zdjęć zrobiłem ich ok. 50, które od razu powędrowały do albumu. Zaoszczędziłem więc wielu godzin niepotrzebnie spędzonych przy komputerze na przeglądaniu, kasowaniu, porównywaniu poprawianiu, cyzelowaniu. Aparat cyfrowy ma tę właściwość, że dzięki łatwości posługiwania się nim i pojemności kart robimy nim mnóstwo niepotrzebnych nikomu zdjęć, które i tak za parę lat znikną wskutek awarii komputera lub nośników. Nie piszę gdzie zrobiłem zdjęcia bo w zasadzie mogły powstać w każdej miejscowości nad polskim Bałtykiem.
Ponadto w drodze powrotnej zrobiłem 2 filmy BW i kilka slajdów z kamiennych kręgów Gotów (poniżej V).
Posted by Picasa

wtorek, 27 lipca 2010

Inspiracje - Andre Kertesz

Robiąc niedawno to zdjęcie w Poznaniu, podświadomie nawiązałem do klasyka. Niestety trzeba je powiększyć >klik na obrazku< aby dostrzec istotę rzeczy w prawym dolnym rogu ;)

Copyrith by Andre Kertesz, z cyklu "Intymność czytania"

Nad cyklem"Intymność czytania"Andre Kertesz pracował przez ponad 60 lat. Pierwsze zdjęcie powstało w 1912 roku, ostatnie - w 1981. Na zdjęciach rozmaici ludzie, rozmaite miejsca. Ludzie czytają w parku, w bibliotece, w ogrodzie, w kawiarni, na ulicy. Zdjęcia wykonywał zawsze za zgodą czytających, jednak fotograf jak obecny gdyby z boku, subtelnie przygląda się pochłoniętym w lekturze." Więcej na przykład tutaj  >>>

poniedziałek, 26 lipca 2010

Kamienne kręgi Gotów (?) w Grzybnicy

 2005
Goci zwoływali tu wiece i grzebali zmarłych w przez około 150 lat, a więc w ciągu życia prawie pięciu pokoleń,  od schyłku I do końca II wieku. Kto i kiedy je tutaj postawił? Odpowiedzią są tylko hipotezy. Wiek kamiennych kręgów na Pomorzu ocenia się na 5-7 tys. lat - a może nawet więcej.  Grzybnickie kręgi kamienne zajmują obszar ok 3 ha – to "ogrodzone stojącymi głazami miejsca wieców plemiennych, a w ich sąsiedztwie nagrobne bruki kamienne, będące świadectwem pamięci o pochowanych tam przodkach. Kult zmarłych przodków stwarzał atmosferę miru wiecowego i skłaniał do pokojowego rozstrzygnięcia sporów i ogłaszania wyroków".  Garść podstawowych informacji np. na stronie gminy Manowo, ale w innych miejscach znaleźć można znacznie więcej. To nasza druga wizyta w tym miejscu mocy. Zestaw z 2005 r. uzupełniłem o "krąg mistrzowski" i zdjęcia pojedynczych kamieni. Fotografowałem tylko analogowo BW + kilka slajdów.
Posted by Picasa

czwartek, 8 lipca 2010

Seniors Project '2010


Zdjęcia pochodzą z tegorocznego projektu "Seniorzy - my też mamy pasje" realizowanego na zlecenie Fundacji Pomoc Dzieciom Wiejskim. Wystawa prezentowana będzie w sierpniu i wrześniu w Skokach, Wągrowcu i Mieścisku. Zdjęcia w druku. Zapraszam wkrótce.
23 X 2010 >>

środa, 7 lipca 2010

Misja fotografii. Wojtek Wieteska

W "Świecie Obrazu" ukazała się rozmowa Katarzyny Mróz z Wojtkiem Wieteską. Przytaczam poniżej fragment:
   
"K.M.: Na Pana stronie internetowej (www.wojtekwieteska.com.pl) znajduje się pokaz zdjęć okresu żałoby narodowej, jaka nastąpiła po wydarzeniach z 10 kwietnia tego roku. Obrazy są zmontowane z fragmentami rozmów ludzi. Jak ten projekt powstawał? 



W.W.: A proszę mi powiedzieć, co pani widzi na tych zdjęciach?
K.M.: Pokazał pan tłum ludzi zagubionych i zdezorientowanych, mniej zaś symboli, które tak chętnie pokazywało wiele gazet. Rozmowy ludzi, które towarzyszą zdjęciom, są dla mnie bardzo istotne, być może dlatego, że nie uczestniczyłam w pogrzebie pary prezydenckiej, nie wsłuchiwałam się w to, co wtedy mówili ludzie.
W.W.: Następnym razem nagram sam dźwięk. (śmiech)
K.M.: Nie, zdjęcia są również bardzo ważne.
W.W.: Żartowałem oczywiście…
K.M.: Czy wykonanie takiego montażu zdjęć i dźwięku to była dla pana jako fotografa jakaś patriotyczna lekcja do odrobienia?
W.W.: Tak - ten projekt wykonałem nie na zamówienie i nie sprzedałem go do żadnej gazety. Była to moja osobista reakcja na to wydarzenie historyczne I dokumentalne par excellence. Zdjęcia wykonałem z perspektywy "zwykłego człowieka", "oglądacza", który niewiele jest w stanie zobaczyć z tego prostego powodu, że nie możne się dopchać do pierwszego rzędu. Ale jest - i jednak cos widzi i coś słyszy. Projekt został zrobiony w stylu reporterskim. Nie jest to moje widzenie japońskie z "Flights 91_08", ani nowojorskie. Zmontowane zdjęcia i dźwięk są efektem trzymania się zasad chłodnej szkoły reporterskiej. Oczywiście niektórych to może zaskakiwać: bo myślą kategoriami..."

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy