wtorek, 4 maja 2010

Znowu pinhole. Zdjęcia z czasu smutku


W dniach wyciszenia (po 10 maja 2010) zrobiłem kilka spokojnych pinholi. Zamierzeniem moim było nawiązanie do klasycznego tematu malarstwa i fotografii - martwej natury. Odwołuję się również do pierwszej fotografii z 1926 r., która wykonał Joseph-Nicéphore Niépce, wykorzystując światłoczułe właściwości asfaltu syryjskiego. Na zdjęciu Niépca cienie okładają się w dziwnie nienaturalny sposób ponieważ to pierwsze naświetlanie trwało kilka godzin (albo kilka dni)? Moje ekspozycje tych i kilku innych martwych natur trwały 24 godziny. Efekty jeszcze nie są całkiem takie jak sobie założyłem, ale zamierzam kontynuować eksperyment.

Světový den dírkové fotografie / St. Adalbert's Day


Tym razem w "Giornata Mondiale della Fotografia a Foro Stenopeico" wybraliśmy się w odpust św. Wojciecha do Budziejewka koło Mieściska. W tym roku "Weltweiter Tag der Lochkamera-Fotografie" wypadł w tym samym dniu co wspomniany odpust. 
Oprócz tego otworka udokumentowałem fotograficznie to wydarzenie -nie mające swojego odpowiednika żadnym innym miejscu na świecie. Jest to też mój powrót do tematu "Żywy kult" z 2003 r.


Co roku w Budziejewku k. Mieściska w kwietniu, w pierwszą  niedzielę po imieninach św. Wojciecha (Adalberta) odbywa się odpust i msza. Kazanie ksiądz głosi z tego samego głazu co św. Wojciech ponad 1000 lat temu, kiedy zatrzymał się tutaj w swojej podróży misyjnej do kraju Prusów

Niżej kilka zdjęć z Budziejewka 25.04.2010 
Żywy kult, 2010

..: Notatki z prowincji :..

Notatki z prowincji. Listy z Suicide City 1.

Świat się szybko zmienia, zmienia się internet, powoli zmienia się i ten blog. Od jakiegoś czasu staje się dla mnie - jak to kiedyś p...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obserwatorzy